YAZARLARIMIZ
Mehmet Yaşar
Yeminli Mali Müşavir
Eski Gelirler Baş kontrolörü
Yankı YMM ve Bağımsız Denetim Ltd. Şti.
yanki@yankiymm.com.trNev’i Değişikliğinde Maliye Fikir Değiştirdi..!

Bilindiği gibi, öteden beri verilen özelgelerde GVK’nun 80/1 madde uygulamasında nev’i değişikliği dolayısıyla Anonim Şirkete dönüşen Limited Şirkette nevi değişikliği nedeniyle ortaklara verilen hisse senetlerinin ilk iktisap tarihi olarak limited şirketteki hisse edinim tarihinin geçerli olacağı belirtilmekte ve uygulamada bu yönde yapılmakta idi.

Ancak Maliye, çok yeni olan 14.02.2018 tarih ve 62030549-120[Mük.80-2017/386]-154561 sayılı özelgesi ile bu fikrini tamamen değiştirerek, Anonim Şirkete dönüştükten sonra “hisse senetlerinin bastırıldığı” tarihin iktisap tarihi olarak kabul edilebileceği belirtilmiştir.

Söz konusu özelgede Özetle;

            - Söz konusu hisse senetlerinin ilk iktisap tarihi olarak limited şirketin kuruluş tarihi olan 10.11.2003 tarihinin mi, nevi değişikliğinin gerçekleştiği 01.12.2015 tarihinin mi, yoksa hisse senetlerinin bastırıldığı 10.05.2017 tarihinin mi dikkate alınacağı hususunda bilgi talep edildiği,

- Ortağı bulunduğunuz limited şirkete ait ortaklık hakkınız, anonim şirkete dönüşmesinden sonraki bir tarihte (10.05.2017 tarihinde) hisse senedi çıkarılmak suretiyle hisse senedine bağlanmış olduğundan, sahip olduğunuz hisse senetlerinin satışının değer artış kazancı kapsamı dışında değerlendirilmesinin tespitinde, iktisap tarihi olarak şirket hisse senetleri üzerinde tasarruf hakkına sahip olduğunuz (hisse senetlerinin bastırıldığı) 10.05.2017 tarihinin esas alınması gerektiği,

Denilmektedir.

Önceki tarihlerde, eski görüşü anlatan özelgelere göre işlem yapan şirketlerin durumunun ne olacağı hususu ise belirsizdir.

21.05.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM