YAZARLARIMIZ
Mehmet Uğur Yavuz
Sosyal Güvenlik Denetmeni
m.uguryavuz@gmail.comSGK Denetiminde İşçi Özlük Dosyası İbrazı Zorunluluğu Kalktı mı?

Yazılarımızın düzenli takipçilerinin hatırlayacağı üzere daha önce işverenleri 4857 sayılı İş Kanunun işçi özlük dosyası başlıklı 75 inci maddesinin bir gereği olarak çalıştırdıkları her işçi için düzenlemek zorunda oldukları özlük dosyasının SGK denetiminde ibraz edilmesi gerektiğine dair bir yazım mevcuttu. 

Bahsi geçen yazıda özlük dosyasında, işçinin kimlik bilgileri ve kanunlar uyarınca düzenlemek zorunda olunan her türlü belge ve kayıtların saklanmasının gerekli olduğunu söylemiştim.  İş Teftiş Kurulu Başkanlığınca gerçekleştirilen denetimlere konu olan işçi özlük dosyaları gerek görüldüğünde 5510 sayılı Kanunun 59 uncu maddesine istinaden SGK denetmen ve müfettişlerince de istenebilmekte olduğuna vurgu yapmıştım.

4857 Kanunun işverenlere zorunlu kılmış olduğu, çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili özlük dosyası düzenlenme yükünün İş Teftiş Kurulu Başkanlığının 2015/4 sayılı Genelge ekinde çıkarmış olduğu Teftiş Rehberi' nin İşçi Özlük Dosyası başlıklı bölümünde sayılan şekilde karşılanacağını söylemiş ve içinde; İşçinin kimlik bilgileri, İş sözleşmesi,  Fazla çalışma onayına ilişkin yazılar, Sağlık raporları, Engelli veya eski hükümlü işçi ise ilgili belgelerinin ihtiva etmeksizin ibraz edilen özlük dosyalarından ötürü işverenlerin idari para cezasına maruz kalabileceklerine dikkat çekmiştim.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan “SOSYAL GÜVENLİK DENETMENLERİ ÇALIŞMA TALİMATI” benim yukarıdaki görüşümü hatalı kıldı. Talimatın 1.2.4.3. Kayıt ve Belgelerin İbrazına İlişkin Usul ve Esaslar başlığı altında yer alan 5/h bendinde aynen şu ibare bulunmaktadır: “İlgili Kanuna göre tutmak zorunda olunan işçi özlük dosyasının istenmesine rağmen ibraz edilmemesi halinde işveren hakkında idari para cezası uygulanmaz”. Daha önceki yazımda belirttiğim ve ibraza ilişkin yükümlülükler ile kanuni dayanakların cari olduğunu düşünmeme rağmen, yeni talimat doğrultusunda siz değerli okurlarımın bilgilenmesinin yerinde olacağını düşünüyorum.

29.09.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM