YAZARLARIMIZ
Mehmet Uğur Yavuz
Sosyal Güvenlik Denetmeni
m.uguryavuz@gmail.comOtomatik Tescilde İşe Giriş Bildirgesi Kalktı

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı çalıştırılmasa dahi ticaret sicil müdürlüklerince tescil edilen şirket kuruluşlarına istinaden işyeri tescillerini otomatik olarak yapmaktadır. Bu kapsamda işyeri tescili yapılan firma dosyalarının hangi tarih itibariyle Kanun kapsamına alınacağının belirlenmesinde;

  • Şirket kuruluş dilekçesi ve bildirim formunda sigortalının çalıştırılmaya başlanacağına dair tarih bulunması halinde sigortalının çalıştırılmaya başlanılacağı tarih,
  • Sigortalı çalıştırılacağına ilişkin tarihin bulunmaması halinde ise şirketin kuruluş tarihi esas alınır.

Her ne kadar şirket kuruluş tarihi esas alınarak işyerleri Kanun kapsamına alınıyor olsa da bu işyerlerinde sigortalı çalıştırılmaya daha sonra başlanılmışsa işyerinin kanun kapsamına alınış tarihi sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarih esas alınarak güncellenmektedir.

Yeni açılan işyerinde işe giriş bildirgesi için bir ay süre var

İlk defa işyeri bildirgesi veren işyerlerinde, sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde işe alınacakların sigortalı işe giriş bildirgesinin en geç işyerinin tescil tarihinden itibaren bir ay içinde verilmesi halinde sigortalı işe giriş bildirgesi yasal sürede verilmiş sayılacaktır.

Örneğin Yavuz LTD firması 01.04.2019 günü sigortalı çalıştırmaya başlamış ve iş yeri bildirgesi vermiştir. Takip eden günlerde 10.04.2019 günü Ceren, 15.04.2019 günü Defne ve 20.04.2019 günü Merve isimli sigortalılar işe başlamışlardır. Yavuz LTD firması sayılan tüm sigortalılar için işe giriş bildirgelerini 30.04.2019 günü verebilir.

SGK elektronik veri akışını geliştiriyor

Bilgilerin elektronik ortamda Kuruma akışı üzerine titiz çalışmaları olan Sosyal Güvenlik Kurumu on-line veri işlemesinde yeni bir virajı daha almış görünüyor. Şirket kuruluş aşamasında ticaret sicil müdürlüklerince on-line aktarılan bilgilere göre otomatik işyeri tescili yapılan işyerleri için, sigortalı çalıştırılacağına ilişkin bildirimlerin şirket kuruluşu aşamasında da alınabilmesine ve alınan bu bilgilere göre sigortalı tescil işlemlerinin yapılmasına yönelik çalışmalar tamamlayan SGK işe giriş bildirgesi verme yükünün bir kısmını işverenlerin üzerinden almaya hazırlanıyor.

Otomatik İşyeri Tescilinde Ayrıca İşe Giriş Bildirgesi İstenmeyecek

Ticaret Sicil Müdürlüklerince otomatik işyeri tescili yapılan şirketlerin, kuruluş aşamasında çalıştıracakları sigortalılara ilişkin bilgileri vermeleri durumunda bu bilgiler ticaret sicil memurluklarınca SGK’ya on-line olarak aktarılacak. Bu sigortalıların tescil işlemleri de SGK tarafından otomatik olarak yapılacak. Böylelikle sayılan sigortalılar için ayrıca sigortalı işe giriş bildirgesi verilmesi istenmeyecek.

Unutulmamalıdır ki  otomatik tescil yapılan işyerleri için şirket kuruluş aşamasında çalıştıracağı sigortalılara ilişkin bildirimde bulunulmayan işyerlerinde çalıştırılacak sigortalıların için işe giriş bildirgesi verilmesi zorunluluğu devam etmektedir.

21.05.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM