YAZARLARIMIZ
Mehmet Küçükşahin
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
mkucuksahin@gmail.comKDV Genel Uygulama Tebliğinde Yapılacak Değişiklikler

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda 27/12/2023 tarihli ve 7491 sayılı Kanun ile yapılan değişikliklere ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ taslağında bir değişiklik olmaz ise; bazı hususlar…

1- TEVKİFATLI FATURA DÜZENLEME SINIRI

Uzun süredir Kdv dahil 2,000 TL olan tutar, bu tebliğ olduğu gibi yasalaşırsa, bundan böyle fatura düzenleme sınırı olarak uygulanacak.

2- SORUMLU SIFATIYLA ÖDENMESİ GEREKEN 2 NOLU KDV BEYANNAME TUTARININ, ÖDEME SÜRESİ GEÇTİKTEN SONRA ÖDENMESİ DURUMUNDA, 1 NOLU KDV ‘DE İNDİRİM KONUSU YAPILACAK MIDIR?

Verilen Örnekte, aynı dönem 1 nolu KDV Beyannamesinde indirim yapılabilecektir; yani EVET

Örnek : (S) Ltd. Şti. (G) güvenlik şirketinden Temmuz/2024 ayı içerisinde özel güvenlik hizmeti satın almıştır. Bu hizmet alımı ile ilgili olarak (S) Ltd. Şti. tarafından sorumlu sıfatıyla 2 No.lu KDV Beyannamesiyle 21/8/2024 tarihinde beyan edilen ve tahakkuk eden 50.000 TL KDV 26/8/2024 tarihinde ödenmiştir. (S) Ltd. Şti. tarafından kanuni süresinden sonra ödenen KDV, ödemenin yapıldığı tarihi kapsayan dönem olan Ağustos/2024 dönemi 1 No.lu KDV Beyannamesinde indirim konusu yapılacaktır.

3- SORUMLU SIFATIYLA ÖDENMESİ GEREKEN 2 NOLU KDV BEYANNAME TUTARININ KISMİ ÖDENMESİNDE İNDİRİM NASIL OLACAKTIR?

Kısmi ödemelerde, ait olduğu dönem herhangi bir indirim yapılmayıp, ödendiği dönemler bakımından, ödendikleri tutar kadar indirim 1 Nolu Kdv beyannamesinde yapılacaktır. Buna ilişkin örnek aşağıdadır.

Örnek : (D) Yapı İnşaat A.Ş. 24/4/2024 tarihindeki inşaat demiri alımı nedeniyle tevkif ettiği vergiye ilişkin 2 No.lu KDV Beyannamesini süresinden sonra 20/6/2024 tarihinde beyan etmiş ve tahakkuk eden 125.000 TL KDV’nin 25.000 TL’sini 21/6/2024 tarihinde, kalan 100.000 TL’lik kısmını 2/7/2024 tarihinde ödemiştir. (D) Yapı İnşaat A.Ş. tarafından ödenen KDV’nin 25.000 TL’si Haziran/2024 dönemine ilişkin 1 No.lu KDV Beyannamesinde, 100.000 TL’si de Temmuz/2024 dönemine ilişkin 1 No.lu KDV Beyannamesinde indirim konusu yapılacaktır.

4- KDV 2 BORCUNUN MAHSUBEN ÖDENMESİ DURUMUNDA

2 No.lu KDV Beyannamesinde tahakkuk eden KDV borcuna, aynı döneme ilişkin 1 No.lu KDV Beyannamesinde beyan edilen iade hakkı doğuran işlemlerden kaynaklanan KDV alacağının mahsubu mümkün değildir.

Alımla ilgili olarak tevkif ettiği KDV’yi 2 No.lu KDV Beyannamesiyle beyan etmiş ve tahakkuk eden KDV’nin önceki dönemlerde gerçekleşen ihracat teslimlerinden doğan KDV iade alacağından mahsubunu talep etmesi durumunda; mükellefin standart iade talep dilekçesi ve iade için aranan belgeleri eksiksiz ve tam olarak vermiş olması halinde, mahsuba konu edilen KDV tutarı mükellef tarafından aynı dönemine ilişkin 1 No.lu KDV Beyannamesinde indirim konusu yapılacaktır.

5- KDV 2 BEYANNAMESİNİ VERME VE ÖDEME SÜRELERİ

Vergi kesintisi yapmakla sorumlu tutulanlar ise 2 No.lu KDV beyannamelerini, vergilendirme dönemini izleyen ayın 21 inci günü akşamına kadar ilgili vergi dairesine vermekle yükümlüdür.

Beyanname vermek mecburiyetinde olan mükellefler KDV’yi, beyanname verdikleri ayın 23 üncü günü akşamına kadar öder.

 

17.01.2024

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM