YAZARLARIMIZ
Mehmet Küçükşahin
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
mkucuksahin@gmail.comBankada Döviz Cinsinden Parası Olanlara %40 Vergi Mi Geliyor?

Hemen cevap verelim, Hayır.

Son günlerde çeşitli sosyal medya platformlarında yabancı para (Döviz) cinsinden bankalarda parası olanlara %40 vergi geleceğine dair çeşitli videolar dolaşmaktadır.

28 Aralık 2023 günü Resmi Gazete’de yayınlanan ve torba yasa olarak adlandırılan kanun değişikliklerinden Madde 12 de yapılan düzenlemede, mevcut madde yer alan oranların %40’a çıkartılması; Madde 13’te ise bu oranın Cumhurbaşkanınca sıfıra kadar indirmeye ve bir katına kadar artırmaya yetkili kılınması hususları mevcut.

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun, Geçici 67. Maddesinin 6. Fıkrası ve 17. Fıkrasını ilgilendiren bu değişikliğe baktığımızda;

6) Bu maddenin (1), (2), (3) ve (4) numaralı fıkralarında belirtilen tevkifat oranlarını yabancı para cinsinde ihraç edilen menkul kıymetlerden sağlanan getiriler ile döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen kâr payı ve faiz gelirleri için ayrı ayrı veya birlikte %40’a kadar artırmaya veya kanunî oranına kadar indirmeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

  1. Yabancı para cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerden sağlanan gelirler, yani döviz cinsinden hisse senetleri ihracatı ile ilgili. Vatandaşın bankadaki dövizini ilgilendiren bir husus değil.
  2. Döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen kar payı ve faiz gelirleri. Yani bankada dövizi olup vadesiz hesapta tutanların faiz ve kar payı geliri zaten olmadığı için bir vergi söz konusu olmayacak.

Yabancı para cinsinden kar payı ve faiz geliri elde edenler kimler? Bu kişiler, örneğin 10,000 Dolarını bankaya vadeli olarak faize veya kar payına yatırmış bir kişi, vade sonunda bir faiz & kar payı elde edecektir. Bu faiz & kar payı da örneğin 50 usd olsun. 50 x 0,4= 20 usd tutarındaki parayı banka stopaja tabi tutacak yani kesecek ve vatandaşa 10,030 usd ödeyecek.  Vatandaşın parası 10,000 usd idi. Yeni düzenleme ile alacağı para 10,030 usd olacaktır. Yani yine bir eksilme söz konusu değil.

SONUÇ:

Faiz ve kar payı vergisinde bir artış meydana getiren düzenleme olup, hiçbir biçimde ana parada bir eksilmeye sebebiyet verecek bir düzenleme değildir.

 

 

05.01.2024

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM