YAZARLARIMIZ
Kenan Candan
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
kcandan006@gmail.comİndirimli Orana Tabi İşlemlerde KDV İadesi Talebi Hakkında Hatırlatma

Sayın meslektaşlarım bilindiği üzere gerek inşaatlarda daire teslimlerinden doğan KDV iadesi, gerekse indirimli orana tabi diğer teslimlerde (%1, %8 KDV’ lik teslimlerin) KDV iade talepleri KDV Genel Uygulama Tebliğine göre yapılmaktadır.

KDV Genel Uygulama Tebliğde;

Yılı İçinde İade Edilemeyen Vergilerin İadesi 

İndirimli orana tabi işlemlerden doğan iade alacağının yılı içinde iade edilemeyen kısmı, izleyen yıl içinde mükellefin isteğine bağlı olarak nakden veya mahsuben iade edilebilir. İadenin mahsuben talep edilmesi durumunda mahsuben iade bu bölümdeki açıklamalara göre yerine getirilir.

İade talebi en erken izleyen yılın Ocak dönemine ait olup Şubat ayı içinde verilecek, en geç Kasım dönemine ait olup Aralık ayı içinde verilecek Kasım dönemi KDV beyannameleri ile yapılabilecektir. Üç aylık vergilendirme dönemine tabi olan mükelleflerde iade talebi en erken izleyen yılın ilk üç aylık, en geç üçüncü üç aylık vergilendirme dönemlerine ait beyannamelerle yapılabilecektir.

3.4.4.Süresinden Sonra İade Talebinde Bulunulması

..

..

Ancak süresinde iade hakkını kullanmayan mükelleflerin, daha sonra düzeltme beyannameleri ile iade talebinde bulunmaları mümkün değildir.

Bu hükümler çerçevesinde 2017 yılına ait indirimli orana tabi teslimler için KDV iadesi talep edecek mükelleflerin iade taleplerini Kasım/2018 dönemi KDV beyannamesi ile talep etmeleri gerekmektedir.  

Kasım/2018 dönemine ait KDV beyannamesinde 2017 yılı teslimlerine ait indirimli orana tabi KDV iadesini talep etmeyen mükellefler 2017 yılı için İndirimli Orana Tabi Teslimlerinden dolayı KDV iadesi ALAMAZLAR.   

Firmaların hak kaybına uğramaması açısından bu hususlara dikkat etmemizde fayda olacağı kanaatindeyim.

19.12.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM