YAZARLARIMIZ
İsmail Arslan
Avukat
ismailarslan@kayseri.av.trEngellilere Yönelik Araç Alımında ÖTV Sorunu

Yasal olarak %90 altında engelli bir kişinin araç alımında özel tüketim vergisi bağışıklığından yararlanması için, aracı özel tertibatla kendisinin kullanması şartı var. Lakin % 89 zihinsel veya görme engelli bir bireye mevcut yasal düzenlemelerle ehliyet de verilmez.

Bu durumda olup, ÖTV bağışıklığından yararlanamayan varsa, vergiyi ihtirazi kayıtla öder ise, yasal olarak ilk derece ve istinaf, Danıştay’da olmasa da, Anayasa Mahkemesi, daha olmadı AHİM nezdinde, son son hakkına kavuşması mümkündür.

Engelli araç kullanabilir durumda değilse ve engeli gereği ulaşımı için araç ona zaruri olan her engelli aynı durumdadır. Olması gereken düzenleme mantığı esasen şudur: Engel durumu kişiyi neyden mahrum bırakıyorsa ona yönelik düzenleme yapılması hakkaniyete ve gerçek duruma uygun olacaktır.

Bir engelli velisi, sosyal medyada yazmış: Çocuğuma %89 engelli raporu verdiler, 90 olmaz ise, ÖTV bağışıklığından yararlanamazsın dediler, der.

Ne diyeyim bu mevzuat yapıcı ve uygulayıcılarına?

En güzeli hiç bir şey söylemeyeyim, zulüm ile abad olunmaz demekten başka.

Engelli yurttaşa araç alımında ÖTV bağışıklığından yararlanma imkanı sağlayan yasal düzenlemenin temel mantığı ulaşım imkanını kolaylamadır.

Bunun için yasa der ki: %90 üstü heyet raporunda engelliliğini ortaya koyandan ÖTV alınmaz, 90 altında ise engel durumu heyet raporunda özel tertibatla veya otomatik araç kullanabilir kaydı olması şartı vardır.

Genel durum budur, ancak kişi %90 üstü engelli olup, ehliyetinde gerekli kodlar varsa, aracı kendisinin kullanabilir olması halinde de hukuk nosyonu der ki: Bu mümkündür.

Heyet raporundaki özel tertibatlı araç kullanabilir kaydı içine, otomatik araç kullanabilir kodu ehliyetine işli engelli de girer.

27.09.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM