YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comDoktorların Kendi Sorunlarını Çözmesi, Covidli Hasta Tedavi Etmesinden Daha Zor

Başta doktorlarımız olmak üzere tüm çalışanlarımızın, dikkatsiz yaşantımız sonucunda bulaşan Covid virüsünü vücudumuzdan atmak ve bizi sağlığımıza kavuşturmak için canları pahasına çalıştıkları hepimizin malumudur.
Dünya ile kıyasladığımızda bunda ciddi başarılar elde ettiklerini de hep beraber görmekteyiz. Ancak onların da çözemediği bir sorunları var.
Doktorlar ya bir hastaneye bağlı ya da dışarda çalıştığı halde başta ameliyat olmak üzere bazı operasyonlarını X,Y,Z hastanelerinde yapabilmektedirler.
Hastaneye bağlı çalıştığı zaman malum bunu sağlık bakanlığı nezdinde kadro v.s. belli prosedürleri vardır. Bunları tamamladıktan sonra vergilendirilmesi muhtasar ve SGK beyannameleri ile olur.
Dışardan ara sıra muhtelif hastanelere geldiğinde verdiği hizmetler için ise ya serbest meslek makbuzu ya da çoğunlukla kendisinin de ortak olduğu şirketten 9/10 KDV tevkifatlı faturasını keser ve çıkan vergilerini öder.
Maliye bir yol tutturmuş, bir doktor sadece birkaç gün nöbet de tutmuş olsa dahi veya sadece birkaç operasyona da girmiş de olsa ona “sen ücretli sayılırsın” deyip o 1.000, 2.000 liralar için rapor yazmaktadır.
Bir taraftan Gelir Vergisi ve SGK isterken diğer taraftan onların verdiği belgelerde yer alan KDV’leri reddetmektedir. Hâlbuki doktor bu KDV’leri beyan edip sana ödedi ya! Hatta fatura verdiği durumlarda hastaneler bu KDV’nin 9/10’nu tevkif edip bunu kendi eli ile sana yatırdı ya!
Ücretli olmayanı ücretli sayıyor vergisini istiyorum, diğer yandan da bu vergiyi doğuran olay için daha önce ödenen vergileri yok sayıyorum diyor.
Bu işlemi böyle yorumlarken şimdilerde ne oldu biliyor musunuz? Aynı doktoru bu sefer de dış doktor kabul edip yaptığı işlem için hastaneden bazı hizmetleri alıyorsun, bunun KDV oranı %8 değil %18 dir dedi.
Ayrıca da hastane doktora fatura kesmiyor ki zaten. Tam tersine doktor hastaneye fatura kesiyor.
Yıllardır vergi incelemelerine müşavirlik yaparım, ilk defa bu kadar anlam veremediğim bir durum ile karşı karşıya kalıyorum. Revizyon mantığı tamamen ölü durumda!
Temel’in ablası Temel’e telefon açıp “abi hamileyim yalnız kız mı yoksa oğlan mı doğuracağımı bilemiyorum, bu nedenle hala mı yoksa dayı mı olacaksın şimdiden söyleyemeyeceğim” demiş.
Hastane yönetimleri şimdi maliyenin bu iki farklı yorum ve yaklaşımı ile ne olduklarını anlayamamaktadırlar.

Amaçları oradan 3-5 lira vergiyi eksik ödemek olmayan bu nadide doktorlarımızın ve kurumlarımızın zan altında bırakılmayarak, Sayın Cumhurbaşkanımıza iletilen bu sorunların ivedilikle çözülmesi dileklerimizle.

26.11.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM