YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comDoktor İncelemeleri

Bugünlerde müfettişler hastaneler nezdinde, doktorlarla olan çalışma şekilleri ile ilgili yoğun incelemeler başlatmışlardır.

Hastane doktor ilişkisi açısından doktorlar,

  • Hastanenin kadrolu doktoru ya da
  • Dış doktor

Olarak çalışabilmektedir.

Hastanenin kadrolu doktoru olabilmenin sağlık bakanlığı açısından da birçok prosedürü vardır.

Dış doktor ise bazen kendi muayenehanesi olan doktorların hastalarının  X ve ya Y hastanesinde ameliyat olmak istediklerinde ki X ve ya Y’yi doktor geçebildiği gibi hasta da seçebilmektedir, onu ameliyat etmesi işlemi olabildiği gibi bazen nöbet vs. gibi hizmetler vererek dahi olabilmektedir.

Bu olayların vergiyi ilgilendiren yönü ise kazançlar ilkinde gelir vergisi ücretleri vergilendirme esaslarına göre vergilendirilirken diğerinde duruma göre dış doktor tarafından fatura ve ya serbest meslek makbuzunda yer alan tevkifatlar yapılıp kalan hakediş dış doktorlara ödenmektedir.

Şimdilerde bu dış doktorların yılda sadece bir veya iki kez bu işlemi yapmış olsa dahi sanki hastanenin kadrolu doktoru gibi bu işlem ücrete sokulmaya çalışılmaktadır.

Yahu zaten hastane 1000 kişiden fazla ücretli olarak çalışan beyan etmiş, eğer bu husus ücret kapsamına girse neden onu da beyan etmesin ki?! Durun daha komik bir şey söyleyeceğim; bir de bu fatura veya makbuzlarda hazineye intikal ettirilen başta KDV ve diğer tüm vergileri de sanki hiç ödenmemiş hükmünde sayarak indirimlerini de kabul etmemektedirler. Neden ki?!

Yapılan iş ile düzenlenen belge düzeni tamamen uygun iken maliyenin bu yaklaşımını anlamak imkansızdır. Yahu hadi yanlış da olsa böyle değerlendireceğim ben diyorsun, ödenen vergileri neden dikkate almıyorsun, nerede o vergi inceleme yönetmeliğinde yapılan değişiklik?!

Önümde şuanda bir tutanak var, toplam 180 TL. KDV’yi reddetmek için tutanak tutulmuş ve rapor yazılıyor. Bu mükellefin ödediği vergiler yanında komikten öte bir rakam. Yani devlet diyor ki; senin ne kadar yüksek vergi ödediğine ben bakmam, bu 180 TL’yi kaçırmışsın, bunu öde.

Hiç demiyor ki, bu adam milyonlarca lira vergi ödemiş, bu 180 TL için mi bu işleme tenezzül edecek, hele hele şu pandemi döneminde canla başla çalışan bu sektörü bu eften püften, bence çok da saçma bir konu ile meşgul etmeyelim.

Bence bakanlığın bu dış doktorların fatura veya makbuzla verdiği bu hizmetlerle ilgili incelemeleri durdurup konuyu tekrar ele almasında büyük fayda vardır.

Zira zaten kayıt içinde olan ve yapılan faaliyete tam uygun olan bu belge düzeni haksız yere eleştirilmekte, üstüne üstlük bu süreçte ödenen vergiler de yok hükmünde sayılmaktadır.

23.10.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM