YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comÖnce Sağlık (Sektörü)

Liseyi ortaokul hocaları ile okumak zorunda kalmıştım. Kayseri Lisesine yaptırdığım kaydımı yeni açılan mahallemizin lisesine aldırmış, Kayseri Lisesinin vereceği eğitimin yarısını bile alamamıştım.

Şimdi bunu yazmanın alakası var diyeceksiniz. Eğer böyle olmasa idi Mülkiye yerine Tıbbiyeyi kazanmış ve mali müşavir yerine doktor olmuş olacaktım. Haliyle şimdi o vefakar ve de cefakar doktorlar gibi beyaz önlüğümle malum virüse karşı cansiperhane çalışacaktım. 

Doktor olmuş olsaydım çok başarılı işler yapardım eminim ama mesleğin ne kadar da zor olduğunun farkındayım.      

Düşünsenize hastaya o kötü hastalığını ilk siz söyleyeceksiniz ya da tüm çabalara rağmen ölümü gerçekleşen hasta yakınlarına siz izahatta bulunacaksınız.

Son iki yıldır başta saç ekimi olmak üzere ülkemizde sağlık turizmi canlanmaya başlamış, ufak ufak bölgenin cazibe merkezi  haline gelmekte idi. Gerçi alacak çok yolu vardı ama Maliye hemen sektörün tamamı için bir inceleme başlattı. 

Devletin her zaman inceleme yetkisi elbette vardır. Ancak tüm sektör olarak daha henüz sağlık turizminin başlangıcında olduğu anda diğer taraftan çoğu doktor vergi müfettişleri ile tanışmaya başladı. Onların istediği belge ve bilgileri hazırlamakla meşgul iken Çin’den tüm dünyaya yayılan virüs belası sınırlarımızdan giriş yaptı. Haliyle uçuşlar kısıtlanıp sağlık turizmi bıçak gibi kesildi. Çoğu hastane pandemi hastanesi oldu ve çok çok zorunlu olmadıkça ne poliklinik ne de ameliyat için hastanelere hasta girmemeye başladı. 

Maliyenin para kazanıyorlar diye inceleme başlattığı sektör, tarihinde görmediği kadar zarar etmeye başladı. Tabiki bu kadarla kalmadı, virüs nedeniyle canla başla çalışırken başta doktorlar olmak üzere çoğu çalışanı kendisini koruyamayıp virüse yakalandı, bir kısmı da hayatını kaybetti.

Hastane sahibi bir dostumun hastanesinde yatan 105 hastasının 35 i kendi çalışanı idi. Sağlık sektörümüz bu sınavı dünyadaki meslektaşları ile kıyasladığımızda çok da başarılı şekilde yürüttü. Gerektiğinde inisiyatif kullandı, canı pahasına koşturdu. Hiç birimizin hastaneye dahi girmekte cesaret edemediği o binalarda günlerce canla başla çalıştı.

İyi bildiğim için yazıyorum, diğer taraftan da Maliyenin müfettişlerinin istediği bilgi ve belgeleri hazırlamaya çalıştı.

Şu anda yeniden azan virüs nedeniyle tekrardan canla başla çalışmak zorunda kaldıkları bu günlerde Maliyeye bir önerim olacak. Bu öneriyi onların parasal kaygıları için değil ama gerçekten rahat çalışabilmeleri için yapıyorum. Önerim şu: Sağlık sektörünün incelemelerinin geri çekilmesi. Gelin bizler için her şeylerini ortaya koyan bence dünyanın en vefakar sağlık ordusu bırakalım bizlerin canlarını kurtarmak için uğraşsınlar. Önümüz kış ve korkarım kendilerinden şimdiye kadarkinden çok daha fazla fedakarlık beklemek zorundayız.

Sanırım bu öneriye tek bir vatandaş bile karşı çıkmayacaktır. Küçük de olsa biz de onlar için bir şey yapmış olalım. Bu yazıyı az önce gelen bir telefon için yazdım ve telefondaki; incelememiz ne oldu üstad sorusuna, henüz bir haber yok ama hocam merak etmeyin hiç bir eksiğimiz zaten yok, dedim. 

Pandemiden beri ciddi zarar eden ve bizlerin hepimizin sağlığı için canla başla çalışan ve halen de çalışması gereken sağlık sektörünün kendi sağlığı için bu önerimin hayata geçeceğini umuyorum.

21.09.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM