YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comEklenmesi Gereken Tedbirler

Bilindiği üzere mevcut imkanlarımız çerçevesinde malum virüsten dolayı sadece insanlar değil bir çok sektör de nefes alamaz hale geldi. Şirketlerden önemli bir bölümü ciddi ciro kaybı yaşadı ve yaşıyor da. 

Bundan etkilendiği düşünülen sektörler sayılmış ve de bazı vergilerinde ertelemeler ile finansmanlarında nefes alıcı kolaylıklar sağlanmaya çalışılmıştır. Amaç virüsün bulaştığı yani virüs nedeni ile zora düşen  şirketleri az da olsa rahatlatmak.

Gelin görün ki sektörler sayılırken önemli bir atlama olmuş. ‪ Sağlık sektörünü atlanmış, zannediliyor ki hastaneler para kazanacak. Şu an tek bir ameliyat olmadığı gibi nerdeyse polikliniğe giren yok. 

Ayrıca uçuş yasaklarından dolayı sağlık turizmi de tamamen durdu.

İnsanlar hastane binalarına girmiyor bile. 

Tweetırlarda sağlık çalışanlarına teşekkür üstüne teşekkür edilmekte ama iş teşviklere gelince unutulmuş. Gerçekten olaylardan ciro kaybı olarak en çok etkilenen sağlık sektörünü hemen kapsama almalıyız.

Diğer yandan zaten virüs öncesi tüm işletmeler dövizin artışı mı dersiniz global riskler mi dersiniz ciddi bir şekilde sıkıntılı idi ama çok çalışarak bunların üstesinden gelmeye çalışıyordu. 

Ekonomiye can suyu veren düşük faiz uygulamaları ile de nefes alıyordu. Ancak bu ortamda dahi devlet doğal hakkı olan vergi incelemelerini yapıyordu ve hatta son dönemlerde inceleme sayıları ciddi artış göstermişti. Bunun başında da yine tüm doktorlarımızın incelemeleri vardı. Yok efendim ücretli olarak mı vergilenecek, serbest meslek mi vs. Bu olaylardan tüm işletmeler olumsuz etkilendi. Hepsi ayakta kalır mı diken üstünde. Maaşlarını, vergilerini, borçlarını düzgün ve zamanında ödeyebilirler mi bilemiyorlar. Bu kadar zorlukla uğraşırken bir de vergi incelemeleri ile uğraşmaktadırlar. Devlet bu defa bu incelemede olanlara da bu olağanüstü durumda yardımcı olmalı, bir şekilde vergi incelemelerini son buldurmalıdır.

Bir çok şirkete nefes aldırmalıdır

20.02.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM