YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comYeni Yasal Düzenlemelerde Rent a Car Araçların Durumu

Hesap uzmanlığı mesleğine giriş yılında 8 ay boyunca mevzuat eğitimi aldık. Revizyon dersimize saygıdeğer üstadım sn. Halit EREN gelmişti.

O yıllarda yazar kasa uygulamasının yaygınlaşması için kanun bir taraftan işletmeye alınan yazar kasanın tamamı üzerinden amortisman ayırtırken diğer taraftan ayrıca %60 bedeli beyanname üzerinden direkt indirtiyor ve tabiri caiz ise 1 koyundan 1,6 post çıkarttırıyordu.

Yurt dışı görevden yeni dönen üstadımız bu düzenlemeyi önce sözlü olarak duyunca kocaman bir “OLMAZ” dedi. Ancak düzenlemeyi kağıt üzerinde görünce tabi ki verginin ve vergilendirmenin mantığına uymadığı için bir eyvah dedi. Eğer bu ve bunun gibi düzenlemeler çoğalırsa vergide ana eksen kayar dedi. Bizlere vergide revizyon mantığını o kadar güzel bir şekilde verdi ki 10 yıl vergi değişimlerini takip etmesek ve 10 yıl sonra bir soru gelse olur yada olmaz diyebiliriz.

Bunu niçin anlattım, şimdilerde bir taslak dolaşıyor ortalarda. Bu taslağa göre rent a car şirketi 10.000 TL. ye kiraladığı bir araç için bu tutarda fatura kesip tamamını kayıtlarına gelir olarak yazıp tamamı üzerinden hasılat kaydederken aracı kiralayan bunun ancak 4.000 TL. nı gider yazabilecek. OLMAZ. Bir kere verginin mantığına aykırı. İkincisi zaten bu araç ticari kazancın elde edilmesi ile ilgilidir ve ticari kazancın elde edilmesi ile ilgili giderler indirilir. %22 kar ortağı olarak devlet “yaptığın şu harcamanın şu kadarı senin cebinden gitsin ama oluşacak kara ortağız” diyemez.

Üçüncüsü, 1996 yılında hayata geçen araç kiralama sektörünün zaten diken üstünde yaşamakta olan durumunu hepten zora sokacak, belki de batıracaktır. Kriz dönemlerinde devlet, özel sektör firmalarına değil zarar vermek, tam tersine teşvik etmelidir.

Dördüncüsü, bu düzenlemenin herhangi bir mantığının olmayışıdır. Mevcut sistemde bir vergi kaybı v.s. söz konusu değil ki böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyulsun.

Beşincisi, bu düzenleme ile ülkemizde başta hibrit araçlar olmak üzere lüx segment araç üretiminin önüne engel konmaktadır.

Altıncısı, sektörü ortadan kaldırdığınızda özellikle ilaç dağıtım firmaları başta olmak üzere şirketlerin kullandığı araçların lastik, tamir bakım, sigorta gibi bir dolu faturası ile ilgili şirketin muhasebe birimi boğuşacaktır. Halbuki şimdi tüm bu araçlar için tek bir kiralama faturası kaydı olacaktır. Sanayide yapılan tamir bakımlar rent a car şirketlerinde kayıt altında iken bu iş şirketlere geçince belki de kayıt dışına çıkacaktır.

Sağlanacak faydanın ne olduğu bile belli olmayan, ancak zaten diken üstünde hayatını idame ettirmeye çalışan bir sektörü yok edebilecek ve kanuni düzenleme mantığı ile uyuşmayan bu düzenlemenin hayata geçmemesi dileğimizdir.

22.10.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM