YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comGelir Vergisinde Tam ve Dar Mükellefiyet (Full and Limited Liability in the Income Tax Code)

Gelir Vergisinde Tam ve Dar Mükellefiyet

Gelir vergisi uygulamasında mükellefler ve mükellefiyetler ikiye ayrılır. Bunlardan birincisi tam mükellefiyet ikincisi ise dar mükellefiyettir.

Tam mükellefiyet esasına tabi tam mükellef gerçek kişiler Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve iratları üzerinden vergilendirilirler. Dar mükellef gerçek kişiler ise sadece Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratları üzerinden vergilendirilirler.

Türkiye’de yerleşmiş olan gerçek kişiler tam mükellefiyet esasına tabi olup bu gruptakiler tam mükellef gerçek kişi olarak adlandırılırlar. İkametgahı Türkiye’de olanlar ile, bir takvim yılı içinde Türkiye’de devamlı olarak altı aydan fazla oturanlar Türkiye’de yerleşmiş sayılırlar.

Belli ve geçici görev veya iş için Türkiye’ye gelen iş, ilim ve fen adamları, uzmanlar, memurlar, basın ve yayın muhabirleri ve durumları bunlara benzeyen diğer kimselerle tahsil veya tedavi veya istirahat veya seyahat maksadıyla gelen, tutukluluk, hükümlülük veya hastalık gibi elde olmayan sebeplerle Türkiye’de alıkonulmuş veya kalmış olan yabancılar memlekette altı aydan fazla kalsalar dahi Türkiye’de yerleşmiş sayılmazlar. Bu nedenle tam mükellefiyet esasına tabi değillerdir.

Bunun yanı sıra resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye'de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları  tam mükellefiyet esasına tabidir. Bu gibilerden, bulundukları memleketlerde elde ettikleri kazanç ve iratları dolayısıyla Gelir Vergisine veya benzeri bir vergiye tabi tutulmuş bulunanlar, mezkur kazanç ve iratları üzerinden ayrıca vergilendirilmezler.

Türkiye'de yerleşmiş olmayan gerçek kişiler sadece Türkiye'de elde ettikleri kazanç ve iratlar üzerinden vergilendirilecek olup bu gerçek kişiler dar mükellefiyet esasına tabidirler. Bu kimseler Türkiye’de elde etmiş oldukları kazançlar ile ilgili olarak dar mükellefiyet kapsamı altında vergilendirmeye tabi tutulmuştur.

Full and Limited Liability in the Income Tax Code

For purposes of Income Tax Code, tax liables are divided into two groups,  namely, resident (full liable) taxpayers and non-resident (limited liable) taxpayers. 

Full taxpayer real persons are taxed over their earnings and revenues acquired in Turkey and abroad. Limited liables (i.e. real persons not settled in Turkey) are taxed solely upon their earnings and revenues they have acquired in Turkey..

Accordingly,  real persons settled in Turkey are taxed on full liability basis, and they are called “resident taxpayers” those who have their legal residence in Turkey and who reside in Turkey for a continuous period of more than 6 months within one calendar year, are considered to be settled in Turkey.

. Businessmen, scientists, experts, officials, press correspondents, and other individuals whose situations resemble these, as well as those who have arrived for purposes of education, or of medical treatment, or of rest, or of travel, and those who are detained or have remained in Turkey for reasons not under their control such as arrest, conviction for crimes, or illness, shall not be considered as settled in Turkey, even if they have remained for more than six months in the country. Therefore,  they are not considered as full liable.

Moreover, Turkish citizens who are associated with government offices and institutions or with organizations and enterprises whose headquarters are located in Turkey and who reside in foreign countries as a result of the business of such offices, institutions, organizations and enterprises. (Of such persons, those who are held liable to an Income Tax or to a similar tax because of earnings and revenues which they have acquired in the country in which they are located, shall not separately be taxed on such earnings and revenues.)

Real persons not settled in Turkey shall be taxed solely upon the earnings and revenues they have acquired in Turkey, and such persons are considered as non-resident taxpayers and are taxed on the basis of limited liability. Such persons are taxed upon the earnings and revenues they have acquired in Turkey, and are therefore subject to limited liability. 

17.01.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM