YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comGelir Vergisinin Konusu (Subject Matter of the Income Tax Code)

Meslek mensuplarının İngilizce/Türkçe ihtiyaçlarını yardımcı olacak şekilde makalelerin yayınına başlanmıştır. Düzenli aralıklarla bu tür makaleler devam edilecek olup site kullanıcılarımıza faydalı olması dileklerimizle.

GELİR VERGİSİNİN KONUSU

Gelir Vergisi Kanunu’nun 1’nci maddesinde gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarı olarak tanımlanmış 2’nci madde de ise gelire giren kazanç ve iratlar tek tek sayılmıştır. Buna göre gelire giren kazançlar aşağıdaki gibidir.

  1. Ticari kazançlar
  2. Zırai kazançlar
  3. Ücretler
  4. Serbest meslek kazançları
  5. Gayrimenkul sermaye iratları
  6. Menkul sermaye iratları
  7. Diğer kazanç ve iratlar

Gelir Vergisi Kanunu’nda aksine hüküm olmadıkça, yukarıda yazılı kazanç ve iratlar gelirin tespitinde gerçek ve safi miktarları ile nazara alınır.

Gelir Vergisi mükellefleri sadece gerçek kişilerdir. Tüzel kişiler gelir vergisi mükellefi olamaz.

Gelirin bir takvim yılı içinde elde edilmiş olması gerekmektedir. Gelirin vergilendirilmesinde dönem olarak takvim yılı esas alınmıştır.

Gelirin vergilendirilmesi için elde edilmiş olması gerekmektedir. Vergi kanunlarında elde etmenin tanımı yapılmamıştır. Her kazanç ve irat türü için elde etme farklı aşamalarda gerçekleşmektedir.

Kazanç ve iratların safi tutarı gelir vergisine tabidir. Her kazanç ve iradın safi tutarının bulunmasına ilişkin ayrıntılı düzenleme ilgili maddelerde yapılmıştır.

SUBJECT MATTER OF THE INCOME TAX CODE

In Article 1 of the Income Tax Code, it is stated that income is the net amount of earnings and revenues acquired by natural persons in one calendar year. And in Article 2,  the earnings and revenues which are considered as income have been enumerated as follows:

1. Commercial earnings

2. Agricultural earnings

3. Wages

4. Self-employment earnings

5. Earnings from immovable property

6 Capital earnings

7. Other earnings and revenues

Unless otherwise provided for in this Law, the actual and net amounts of earnings and revenues shall be taken into consideration in the determination of income.

The income tax liables are real persons. Legal entities cannot become income tax liables.

The income should be derived in one calendar year. In the taxation of income, calendar year is taken as the taxation period.

For the income to become taxable, it should be acquired. The Income Tax Code does not contain the definition of  the “acquisition of income”. For each type of income and proceeds, acquisition is accomplished in different stages.

The net totals of the income and proceeds become subject to income tax. Detailed explanations concerning the calculation of the net total of each gain and proceeds, are provided under the relevant articles.

06.12.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM