YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comBeyanımı Tam Yaptım Derseniz İnceleme Sevk Mi Edileceksiniz?

Tarih: 23.06.2016

Uzlaşma müessesi esasen yazılan rapor veya takdir komisyonu kararlarından sonra çalışan bir sistemdir. 

Zaman zaman asıl incelemeleri yaparken, karşıt incelemeler sırasında ve iş yükü oluşturmasın diye bazı mükelleflerden düzeltme istenmekte idi. Ama ana inceleme konusu daima bir rapora bağlanır ve duruma göre tarhiyat öncesi veya sonrası uzlaşma hakkı kullanılabilirdi.

Anlaşılacağı üzere mevzuatımıza yeni bir uzlaşma müessesesi giriyor: İnceleme Öncesi Uzlaşma. Bu düzenleme ile sayıları 9.200 civarında olan vergi müfettiş ve yardımcıları öncelikle mükellefe, beyanlarının düşük olduğunu bildirip bunu yükseltmediği takdirde incelemeye alacak.

Yani yanlış duymadınız, eğer siz hayır ben doğru yaptım, beyanım doğru dediğinizde incelemeye alınacaksınız. Yok tamam ek beyan veriyorum derseniz serbestsiniz. Bu noktada sanırım ek beyanın tutarında bir pazarlık da söz konusu olacaktır. 

Sonuçta Maliye açısından iş yükü çok az ama tahsilatı yüksek bir yöntem olarak kullanılmakla beraber daha çok mükellefe dokunulması nedeniyle denetimin sıklaşmasını sağlayacaktır. 

Eskiden çok önemli meslek mensubu müşavirler belli miktar tutar için muhtelif matrah farkları hesabı gibi bir hesap oluşturup olası bir vergi incelemesinde bulunabilecek fark için evvelden karşılık ayırırdı. Şimdi aklıma tam bu noktada bu husus geldi. Acaba yarın bir gün Maliye bizi gel matrahını artır diyeceği için, şimdiden mesela 100 yerine 80 mi gösterilmeli diye bir soru akıllara gelebilir. 

Ama siz siz olun yine de beyanınızı tam ve eksiksiz olarak yapın. Diğer taraftan umarım vergi müfettişi arkadaşlar illaki matrahını artır zorlamasını yersiz yere yapmayacaktır. 

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)
 

GÜNDEM