YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comOcak Ayında, YMM İle Tam Tasdik Sözleşmesi Yapmayan Mükellef Vergi İncelemesine Alınacak

1-Tam Tasdik sözleşmesi yapmayan gelir veya kurumlar vergisi mükellefi, 2015 Yılında Vergi Müfettişlerince İncelemeye Alınacak

Maliye Bakanlığı yakında yayınlayacağı tebliğde, OCAK ayında 2015 yılı için Yeminli Mali Müşavirlik Firmaları veya YMM ile tam tasdik sözleşmesi imzalamayan mükelleflerin vergi müfettişlerince incelemeye alınacağını açıklamaya hazırlanıyor.

2-Mükellefin Yararlandığı İstisna ve İndirim Bulunmuyorsa Tam Tasdik Zorunlu Değil

Mevcut mevzuata göre, yeminli mali müşavirlik firmalarından tam tasdik hizmeti alınması konusunda bir zorunluluk olmadığından, mükellefler diledikleri takdirde tam tasdik hizmetinden yararlanmaktadırlar.

3-İstisna ve indirimlerin Bulunması Halinde YMM Raporu Zorunlu

 Mükellef vergi matrahının tespitinde indirim konusu yaptığı istisna ve indirimlerin bulunması halinde, bu indirim ve istisnaların doğruluğunun ayrıca düzenlenen Yeminli Mali Müşavir Raporu ile tespiti zorunludur.

4-YMM İle Tam Tasdik Sözleşmesi İmzalayan Mükellef, İstisna ve İndirimler İçin Ayrıca Para Verip YMM Raporu Düzenlettirmesi Gerekmiyor

Ocak ayında Yeminli Mali Müşavirlik firmaları ile tam tasdik sözleşmesi imzalayan mükelleflerin, 2015 yılı gelir veya kurumlar vergisi matrahının hesaplanmasında indireceği istisna ve indirimler için ayrıca para verip YMM raporu düzenlettirmeleri gerekmiyor. Kurumlar vergisi tam tasdik raporunda bu istisna ve indirimlere yer vermesi yeterli olacak.

5-Mükelleflerin YMM’ler ile Tam Tasdik Sözleşmesini 2015/OCAK Ayında İmzalaması Neden Çok Önemli?

Mükelleflerin diledikleri takdirde süresinden (Ocak/2015) sonra da tam tasdik sözleşmesi düzenlemek suretiyle tam tasdik hizmetinden yararlanmaları mümkün bulunmaktadır.

 Ancak süresinden sonra tam tasdik sözleşmesi imzalayan mükellef neler kaybediyor.

a) YMM Raporuna Göre KDV İadesi Alamayacak

Süresinden sonra tam tasdik sözleşmesi düzenlenmesi halinde, mükelleflerin Maliye Bakanlığı’nca belirlenen hadleri aşan katma değer vergisi iade talepleri, yeminli mali müşavir tasdik raporlarına istinaden yerine getirilmesi mümkün olmayacak.

b)KDV İadesinde Verilen Teminat YMM Raporu İle Çözülemeyecek

 Mükelleflerin teminat vererek aldıkları KDV iadesi,   Maliye Bakanlığı’nca belirlenen tutarı aşıyorsa teminatın çözümü de yeminli mali müşavir raporu ile yapılamayacak.

c) KDV İadesine YMM tarafından Alınan Teyit Mektubu ve Bilgi Cevap Yazılarına İtibar Edilmeyecek

KDV iadesi talebinde bulunan mükellef süresinde tam tasdik sözleşmesi yapmamış ise Katma değer vergisi iadesi tasdik raporu düzenlenirken mükellefler hakkında yeminli mali müşavirlerinden alınan teyit tutanaklarına ve bilgi cevap yazılarına itibar edilmeyecektir.

d) Limitsiz YMM Raporu İle KDV ve ÖYV İadesi

Ocak/2015 ayı içerisinde düzenlenmiş ve takip eden ayın sonuna kadar internet vergi dairesine bildirilmiş tam tasdik sözleşmesi bulunan mükelleflerin KDV ve/veya ÖTV iade talepleri, tam tasdik sözleşmesi yapılan yeminli mali müşavir tarafından düzenlenen yeminli mali müşavirlik KDV ve/veya ÖTV iadesi tasdik raporlarına dayalı olarak ve herhangi bir limitle bağlı olmaksızın yerine getirilecek.

e)İstisna ve İndirimler İçin Ayrıca Para Verilip YMM Raporu Düzenlettirilmesine Gerek kalmayacak

 Yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesi için (tam tasdik) sözleşmesi düzenlemiş olan mükelleflerin, yararlanılması yeminli mali müşavir tasdik raporu ibraz zorunluluğuna bağlanmış olan istisna ve indirimler için ayrıca tasdik raporu ibraz etmelerine gerek bulunmamaktadır.

f) Tam Tasdik Sözleşmelerinde Sözleşme Ücreti Mutlaka yazılacak ve Vergi dairesine bildirilecek

İmzalanan tasdik sözleşmelerinde,  sözleşmeye konu olan ücret mutlak surette sözleşmede yer alacak ve sözleşmeler vergi dairesine bildirilecek. Dolayısıyla sözleşme yapmayan mükelleften vergi dairesinin başlangıçta haberi olacak.  

Tasdik sözleşmeleri düzenlendikten sonra, üzerinde herhangi bir değişiklik ve düzeltme yapılmayacak.

 Değişiklik veya düzeltme ihtiyacı hâsıl olduğunda, mevcut sözleşme iptal edilerek yeni bir sözleşme düzenlenecektir.

g)Yeni Sistemde Tam Tasdik Hizmetinin Düşük Ücretle Verilmesi Değil Hizmetin Kalitesi Mükellef İçin Öne Çıkacak

 Yeminli Mali Müşavirin, hizmet ve tam tasdik sözleşmesi yaptığı mükelleflerin sayısı, aktif büyüklüğü, cirosu, çalışan sayısı gibi kriterler dikkate alınmak suretiyle kendi kapasitelerinin üzerinde iş kabul ettiği yönünde kanaat oluşması halinde, Maliye söz konusu meslek mensubundan izahat isteyecektir. Bu nedenle mükelleflerin, ileride kendileri açısından da sorun yaratacak bir durumla karşılaşmamaları için tam tasdik sözleşmesi kapsamında alacağı hizmete, sadece tasdik ücreti yönünden bakmamaları,  tam tasdik yapacakları YMM’yi bu açıdan değerlendirmelerinde yarar bulunmaktadır.

27.01.2015

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM