YAZARLARIMIZ
Dr.Hayrullah Doğan
Yeminli Mali Müşavir
E. Hesap Uzmanı
DT Denetim Turkey
hdogan@denetimturkey.comNaylon Fatura Tarihe Karışıyor!

Geçtiğimiz günlerde DT Denetim Turkey ve Trakya Giyim Sanayicileri Dış Ticaret A.Ş.’nin ortaklaşa düzenlediği panelde duyurulan, Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı 53 no’lu sirküler KDV iade sistemine damgasını vurdu! Bu sistem ile artık tüm işlemler dijital ortama aktarılırken, sistemin düzeni sayesinde naylon fatura tarihe karışacak... 

Yıllar önce Hesap Uzmanı iken yaptığımız incelemelerde 3- 5 yıl önce gerçekleşmiş işlemlerin gerçek yönü ile kayıtlara yansıtılan şeklini kıyaslayıp ödenmesi gereken verginin doğru hesaplanıp hesaplanmadığını tespit etmeye çalışırdık. Bu yöntem, bir nevi iğne ile kuyu kazmaya çalışmak kadar zorlu bir yöntemdir. Bu nedenle bilgi teknolojilerinden faydalanmadan elde edilen bilgiler ışığında, incelemeler için kullanılan zaman da oldukça uzundu. 

Yeni sistem iadesi talep edilen katma değer zincirinde mevcut naylon faturayı kesin olarak tespit edecek!

Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) ile  Maliye teşkilatı ilk olarak beyanname bilgilerini 14 yıl önce bilgi işlem merkezine aktarmaya başladı. Bugün,  teknolojinin hızla gelişimi bu verilerin sadece depolanmasından öte, birçok analiz yapılmasını da olanaklı hale getirdi.Bundan birkaç yıl önce günlük bir gazetedeki köşemde Maliye’nin artık mükellefin günlük işlemlerini tetkik edebilecek hale geldiğini yazmıştım. Bugünlerde Katma Değer Vergisi iade sistemine 53 no’lu sirküler damgasını vurdu.

Kod uygulaması değişti! 

2005 yılından beri Hesap Uzmanları Kurulu ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İngiliz ve Alman Maliye İdaresi ile eşgüdümlü olarak gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde, vergi idaresinde risk analizi geliştirildi. Bu çalışmanın Katma Değer Vergisi iadesi alanındaki uygulaması, bahsedilen 53 no’lu sirküler ile hayat buldu. 

Bu sirküler,  yıllardır gayri resmi kullanımda olan ve birçok eleştiriye konu olan KOD uygulamasını değiştirdi...Özellikle ihracatta iade edilecek Katma Değer Vergisi olmak üzere diğer iade hakkı tanınan Katma Değer Vergileri’nin doğruluğunun tespiti, artık 4 alt zincire kadar risk merkezi tarafından değerlendirilecek ve iade edilip edilemeyeceğine karar verilecek. 

Yeni sistemle naylon faturalar anında tespit edilecek! 

İade hakkı tanınan tüm Katma Değer Vergileri’nin doğruluğunun tespiti, artık 4 alt zincire kadar
risk merkezi tarafından değerlendirilecek ve iade edilip edilemeyeceğine karar verilecek.

Ayrıca her mükellef için puanlama yapılacak. İade talebinde bulunan firmalar kendisinden istenen bilgileri eksiksiz olarak belirlenen formatta Maliye’ye elektronik ortamda verecekler. Risk merkezine ulaşan bu bilgiler elektronik ortamda 4 alt zincir boyunca denetlenecek, bir problem yok ise iadesi yapılabilecektir. 

Ancak herhangi bir şüphe durumunda özel denetleme birimlerince kısa sürede inceleme yapılıp tamamlanacak; bu incelemeler neticesinde haksız yere iadesi istenen vergiler derhal tespit edilecektir.Bilindiği üzere naylon fatura kullanımının sonuçları arasında vergi suçu raporu ve dolayısıyla hapis cezası da vardır.Yeni sistem iadesi talep edilen katma değer zincirinde mevcut naylon faturayı kesin olarak tespit edecektir. 

Ancak bu çalışmanın sadece iadeler için kullanılmayacağı da açıktır. Yurt içi teslimlerde indirim listelerinin de aynı tarzda tetkik edileceğini belirtmekte fayda vardır.

Sonuç olarak Maliye teşkilatının kayıt içinde olan sistemi bilgi teknolojileri yardımı ile tamamen kavrama halinde olduğunu,dolayısıyla gerçekle ilgisi olmayan faturaların bu süreçte çok basit bir şekilde tespit edileceğini ve sonuç olarak naylon faturanın tarihe karışacağını belirtmek gerekir.

Kaynak: DT Business Dergisi 4. Sayı
Bu makale yazılı veya elektronik ortamda izinsiz yayınlanamaz. Yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

17.03.2010

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM