YAZARLARIMIZ
Gürcan Ünlü
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
gurcan.unlu@ismmmo.org.trGİB Kaynaklı E Fatura ve E Arşiv Fatura Bakımındaki Kaybolan Faturalar ve Yapılması Gerekenler

Bildiğiniz gibi Mayıs ayında GİB kaynaklı e fatura ve e arşiv fatura sisteminde bakım çalışması olmuştu. Çok sık olmasa da ara ara bunun gibi gelişim çalışmaları sebebiyle kesintiler yaşanmaktadır. E Belgeler tek merkezden yönetildiği ve bu merkezin alt yapısını kullanarak tüm entegretör firmalar bu bakım çalışması sırasında sistemlerini kapatmadılar. Bu sırada kesilen faturalar kuyrukta bekledi ve sırasıyla sistem üzerinden resmileştirme işlemleri yapıldı.

Bu sırada bazı faturaların kaybolduğunu gördük. Mayıs ayı KDV Beyannamesi çalışması sırasında kontrollerde bu eksik seriler ortaya çıktı. Bu eksiklikler GİB nezdinde kopukluk oluşturmuş ve inceleme riski ortaya çıkmıştır. Bazı meslektaşlar bunun sistem hatası sebebiyle olduğu için pek önemsemediler.

Sistemde kaybolan serili fatura bir ihtimal karşı tarafa gittiyse ve gönderici firmanın entegretör sisteminde iptal ve ya hatalı gözükse dahi karşı taraf bunu kayıtlarına almış olabilir.

Bilindiği üzere 2021 Temmuz döneminden itibaren BA BS formlarında e belgelerin bildirilmemesi bu tutarsızlıkların ortaya çıkmasınada engel oluşturduğunu dünüşünüyorum.

Kesilen faturaların bütünlüğünü koruması ve seri numarlarının takip ve tutarlığı için bu konuyu ben şahsen çok önemsiyorum.

Şimdi bu konuyla ilgili çözüm önerilerimi sıralayacağım;

1- Dilekçe ile vergi dairesine bildirim yapmak;

Söz konusu kaybolan faturanın bildirimini ilgili vergi dairesine genel amaçlı dilekçe ile bildirmekte fayda bulunmaktadır. Olası bir incelemede bu dilekçeyi sunduğumuzda karşı tarafta olacak karışıklık ortadan kalkacağını düşünüyorum.

2- Entegretör üzerinden işlem yapmak;

a. E-Faturalarda;

Söz konusu kaybolan e-faturanın/ların entegretör firma sistemi üzerinden manual seri oluşturularak ilgili tarihe e fatura 1 TL gibi sembolik bir e fatura keserek karşı tarafın sisteme düşen faturayı red etmesini rica edebiliriz.

b. E-Arşiv faturalarda;

Söz konusu kaybolan e-arşiv faturanın/ların entegretör firma sistemi üzerinden manual seri oluşturarak ilgili tarihe e arşiv fatura 1 TL gibi sembolik bir NİHAYİ TÜKETİCİ adına e arşiv fatura keserek bunu yine aynı entegretör sisteminden iptal edebiliriz.

İlgili dökümanları alarak fatura üzerine notlarımızı alalım.

Bu konuda yaşanılan akılda kalan soru işaretini çözümlemek ve iş yoğunluğu sırasında uğraşamayan meslektaşlarımıza tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Bu durum sadece Mayıs ayıyla sınırlı kalmayacaktır, digitalleşen mesleğimizde bu gibi durumlar azda olsa dönem dönem yaşanacaktır. Bu yazımı dipnot bilgisi olarak arşivde bulunması için paylaşmak istedim.

İyi çalışmalar dilerim.

17.06.2022

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM