YAZARLARIMIZ
Günseli Zeynep Kalındamar
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Vergi Bilim Uzmanı
gunselikalindamar@hotmail.comVergi ve İş Hukukunda Önemli 3 Konuda Soru ve Cevap (7)

LİMİTED ŞİRKET İLE GERÇEK ŞAHISLAR ARASINDA ADİ ORTAKLIK KURMAK MÜMKÜNMÜDÜR? HANGİ DEFTER TUTULUR VE İŞ ORTAKLIĞI KURULABİLİR Mİ?

Limited şirketi ile şahıslar arasında adi ortaklık kurulmasına kanunlar çerçevesinde izin verilmektedir. Dolayısıyla mümkündür. Adi ortaklık kurup mükellefiyet açılması durumunda yıllık iş hacmine göre sınıflandırılıncaya kadar ikinci sınıf tüccar sayılacağından işletme hesabı esasına göre defter tutması mümkündür. Ancak; Tüm koşullar sağlandıktan sonra yada sınıf atlaması durumunda bilançoya geçerse, yada iş ortaklığı kurulması durumunda Kurumlar vergisi mükellefiyetinin tesis edilmesi gerekeceğinden, birinci sınıf tüccar olarak kabul edilerek bilanço esasına göre defter tutması gerekir.

OTEL İŞLETMESİYLE İLGİLİ HİZMET SUNMAKTAYIZ. İÇERSİNE EK OLARAK SİNEMA HİZMETİDE SUNMAYA BAŞLADIK KDV ORANLARI NE ŞEKİLDE OLMASI GEREKİR?

KDV oranlarını düzenleyen 2007/13033 sayılı BKK ya ekli 2.sayılı listede B/25 sırasında oteller tarafında verilen geceleme hizmetinde %8 belirlenmiştir. Otel içinde yer alan sinema salonunda verilen film izletme hizmeti, konaklama hizmeti sayılmayacağından %18 olarak KDV’ ye tabi tutulması gerekir. Bu hizmet ifa ederken, ÖKC fişi kesileceği mecburidir.

VATANİ GÖREVİNİ YAPAN MÜKELLEF İŞLETMESİNİ KAPATMAMIŞ, ASKERDE OLDUĞU SÜREÇTE BAĞ-KURLU İKEN SİGORTALILIĞI DURUR MU DEVAM EDERMİ? SÜREÇ NASIL İŞLER?

5510 sk.nın 4/b kapsamındaki sigortalık devam ederken vatani görevini yapması sigortaları kesintiye uğramaz zorunlu olarak devam eder.

KAYNAKÇA:

- 2007/13033 sayılı BKK ya ekli 2.sayılı listede B/25 -4857 sayılı kanunun 56-59 maddeleri

-GV 2.MD.

-Sos.Sig.İşlm.Yönetmeliği md.10/ç

-Başbakanlık Müfettişi Ufuk Ünlü,Legal Hukuk ,2017-11 sayı:155 sf:2722

02.01.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM