YAZARLARIMIZ
Furkan Yaşar
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
furkanyasar1606.fy@gmail.comYatırım Teşvik Belgesinde Bekleyen Gizli Tehlike

Türkiye  kalkınma sürecinde imalat sanayisine ciddi teşvikler verildi. Ülkemizde en buyuk sorun mevzuatlarımızın sade dil kullanılarak yazılamamasıdır. Buda teşviklerle karşılaşılabilecek ciddi sorunlar yaratmaktadır.

Teşvik sistemimiz  3 kritere göre desteklerin türü ve faydanılacak destek tutarları şekillenir

Bunlar

  1. Yatırımın yapıldığı yer
  2. Yatırım türü
  3. Yatırım Tutarı

 Yukarıda sayılan maddelere  göre  destekler genel destek ve bölgesel destek olarak 2 ye ayrılmaktadır. Makalemimizin konusu  bölgesel desteklerdeki kurumlar vergisi ve sgk teşvikleri olucaktır. Teşvik belgeleri kapatıldıktan sonra özel şartlarda aynı bölgede 5 yıl faaliyet gösterme zorunluluğu vardır. Ancak ekonomi bakanlığı yatırımın bütünlüğü bozulmama şartıyla 5 yıl içinde  satış izni vermektedir.

Örnek :

Yatırımın Yapıldıgı Yer : Bursa 1. Bölge

Yatırım Türü : Apre-Boya

Yatırım Tutarı :

10.000.000 tl ye kadar Genel destekten faydalanırken  Bu rakamın üzerine çıkarsa Bölgesel Teşvige dönmektedir.

Örnek1 :Tekstil konusunda faaliyet gösteren firmamız  Bursa bölgemizde e boya apre alanında 12.000.000 tl yatırım yapmıştır. Ağustos 2018 tarihinde tamamlama vizesi yapılmıştır. 2 yıl sonra 1.000.000 tl makine satıldığında faydanılacak teşvikler yine 10.000.000 tl üzerinde olduğu için belgemiz bölgesel teşvikte kalacak yalnız yatırım katkı tutarı %15 kabul edersek sgk yatırımdan faydalanmasını %10 oran düşündüğümüzde burakamları  12.000.000 tl değil 11.000.000 tl den hesaplamamız gerekmektedir.

Örnek 2: Yukarıdaki örneğe istinaden  ilaveten 2.000.000 makinada sattığımızda teşvik şartları 10.000.000 tl altına indiği için bölgesel teşvikten çıkartılıp genel desteğe döndürüldüğü için teşvik belgesinde tür değişikliği ilgili vergi dairesine  ve sgk yazı yazılıp indirilenen kurumlar vergi tutarların ve sgk pirimlerinin yasal faiziyle geri istenilecektir.

Çözüm Önerim : Ülkemizde yatırımların 3 sene normal süresi  ek sürelerle 4.5 sene sürdüğü sonra tamamlama vizesi yapıldıktan sonra bu süreden 5 yılda satılamayacağı düşünüldüğünde  bu işlemi 10 yıla yakın çıkartmaktadır.Gelişen ekonomik olaylar ve teknolojik yeniliklere sürelere göre makul değildir. Teşviklerin ekonomiye katkı sağladığı sürelerdeki teşviklerin geri  istenilmemesidir. Vergi türü olarak verilen bütün istisna ve teşviklerde kamu zararı varmıdır bu kriterlere bakılmalıdır.

17.09.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM