YAZARLARIMIZ
Fatih Sultan Mehmet Çiçek
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
fatihsmcicek@turmob.org.trİşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarının İlçe Belediyeler ve Büyükşehir Belediyeleri Arasındaki Çatışmaya Son Veren Karar

Uzun zamandır Alışveriş merkezi içerisindeki perakende işletmelere işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesine ilişkin yetkinin kim tarafından verileceğine ilişkin karmaşaya T.C. İSTANBUL BÖLGE İDARE MAHKEMESİ ALTINCI İDARİ DAVA DAİRESİ son noktayı koydu.

Alışveriş merkezi içerisindeki perakende işletmelere işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesine ilişkin yetkinin ilçe belediyesinde olduğuna dair mahkeme kararı kesinleşti.

T.C

İSTANBUL

BÖLGE İDARE MAHKEMESİ

ALTINCI İDARİ DAVA DAİRESİ

ESAS NO: 2022/1674

KARAR NO: 2023/547          

Mahkeme kararında ; işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmesi yetkisinin büyükşehir belediyelerine verildiği, alışveriş merkezleri içerisinde bulunan perakende işletmelere yönelik işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesine ilişkin yetki yönünden ise ilçe belediyelerinin yetkili olduğu yönündeki genel hükümlere istisna getirecek şekilde düzenleme yapılmadığı, bu haliyle alışveriş merkezlerinin içerisinde bulunan perakende işletmelere ilişkin olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenleme yetkisinin ilçe belediyelerinde olduğu anlaşıldığından dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

Sağlıcakla Kalınız.

14.09.2023

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM