YAZARLARIMIZ
Fatih Genç
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
fatih.genc@ismmmo.org.trKredi Garanti Fonu’ndan Kobilere Can Suyu

Ülkemizde kredi kefalet mekanizmasını işletmelerin hizmetine sunan Kredi Garanti Fonu yeni bir işletme ve yatırım kredileri ile gündemdeki yerini almaya hazırlanıyor.

KOBİ’lerin finansmana erişimi kolaylaştırmak ve büyümelerini sağlamak amacıyla Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Avrupa Yatırım Fonu tarafından Kredi Garanti Fonu’na (KGF) kontrgaranti anlaşması kapsamında 126,5 Milyon Türk Lirası tutarında hibe fon sağlanacak olup; Kredi Garanti Fonu A.Ş.’nin öz kaynaklarından sağlanacak olan finansman ile birlikte yaklaşık 3 Milyar TL tutarında KOBİ’lere destek yapılması amaçlanmaktadır.  

Uygunluk kriterlerini sağlayan KOBİ’lerin kullanacağı en az 36 , en fazla 60 ay vadeli (Azami 1 Yıl ödemesiz dönem dahil olmak üzere) ve yararlanıcı başına en fazla 1 Milyon TL tutarındaki banka kredisine, kredinin %80’i oranında kefalet desteği KGF tarafından sağlanacak olup tazmin üst limiti ise %10 olarak uygulanacaktır.

Kredi Garanti Fonu COSME projesi için Kobiler Akbank, Alternatif Bank, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, ING Bank, İş Bankası, QNB Finans Bank, Şekerbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Bank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası olmak üzere toplam 16 bankaya başvuruda bulunabileceklerdir.

22.04.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM