YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.com



Kira Gelirlerinizi Doğru Beyan Ettiniz Mi?

2018 Yılında elde etmiş olduğunuz kira gelirlerinin tamamını beyan ettiğini düşünüyor ve hatasız bir beyanname hazırladığınız konusunda eminseniz, yanılıyor olabilirsiniz.

Bunun nedeni tabi ki ortak alan gelirleri. Bilindiği üzere ortak alanlar tapu sicil tüzüğünün 26.maddesine göre müşterek methal olarak tapuya tescil edilmektedir. Yani kat malikleri ortak alanlara arsa payı oranında hak sahibidirler. Ortak alan sadece sitenize ait işletmeler değil, apartmanınızın duvarı veya asansörün içindeki panoda olabilir.

Peki siz beyannamenizi hazırlarken sitenizin ortak alanında bulunan işletmeler için veya apartmanınızın duvarında yer alan reklamlardan elde etmiş olduğunuz geliri beyannamenize eklediniz mi ?

Buralardan elde edilen gelirleri tahsil etmedim dediğinizi duyar gibiyim. Elde edilen gelirler büyük ihtimal site yönetim planınıza veya işletme bütçenize göre ödeyeceğiniz aidatlardan mahsup ediliyor. Bu nedenle nakden tahsilat yapmıyor olabilirsiniz. Nakden tahsilat yapmasanız da mahsuben tahsil ettiğiniz ortak alanlar gelirlerinizi mutlaka yönetimden öğrenip beyannamenize eklemenizi öneririm.

Ayrıca bir konuyu da eklemek istiyorum, site ortak alanları emekliler için zaman zaman can sıkıcı bir şekilde emlak vergisi avantajının kaybedilmesine neden olabiliyor. Bilindiği üzere tek evi olup, geliri olmayanların evleri 200 metrekare altı ise emlak vergisi ödemiyorlar. Ancak binanın ortak alanlarından gelen paylar ile birlikte dıştan dışa yüzölçümü toplamının brüt 200 m²’nin üzerinde olur ise bu avantaj söz konusu değil. Bu konuda güncel özelge gelirler idaresinin sayfasında mevcut ( 97895701–175.01[6–1/43]-109945 sayı 04.02.2019 tarih )

Sonuç olarak; ortak alanlar gerek gayrimenkul sermaye iradı beyannamesinde gerek emlak vergisi tutarının hesabında büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle beyannamelerinizi vermeden önce dikkatli olmanızı öneririm.

Saygılarımla

29.03.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM