YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.comİmar Barışı İçin Ödediğiniz Yapı Kayıt Belgesi Tutarlarını Kira Gelirinizden Düşerek Daha Az Vergi Ödemeniz Mümkün mü ?

Mart ayı içinde bir çok kişinin soracağı bu soruyu erkenden cevaplamak istiyorum. O yüzden bu yazının konusu eviniz veya işyeriniz için ödemiş olduğunuz imar barışı ödemelerini kira gelirlerinizi beyan edeceğiniz gayrimenkul sermaye iradı beyannamesinde indirim konusu yapabilmenizin mümkün olup, olmadığı ile ilgili. 

Bilindiği üzere 2018 Yılı kira gelirlerinizi 2019 Yılı Mart ayı içinde beyan ederek iki taksitte ödeyebiliyorsunuz. 2018 Yılı içinde konutunuzun veya işyerinizin “yasal” hale gelmesi için ödemiş olduğunuz tutarları kira gelirinizden indirebilmeniz için bazı şartlar mevcut.

Bu şartlardan ilki götürü gider değil, gerçek gider yöntemini seçmeniz, gerçek gider yöntemini seçtiğiniz takdirde kanunda yer alan giderler ile beraber yapı kayıt belgesi giderini de indirim konusu yapabilirsiniz ancak ödediğiniz tutarın hepsini bir anda gelirinizden düşmeniz mümkün değil.

İmar barışı ödemesi gayrimenkulün iktisadi değerini artırıcı bir ödeme olması nedeni ile maliyete eklenerek amortisman yolu ile giderleştirilebiliyor. Bazı meslektaşlarımın görüşü aşağıdaki maddeye dayanarak gerçek gider indirimi kapsamında bir seferde giderleştirebileceği yönünde ise ben bu görüşe ödemenin belediyeye yapılmaması nedeni ile  katılmamaktayım. Zaten bu konuda maliyenin görüşü de amortisman yolu ile giderleştirebileceği yönünde.

Kiraya verilen mal ve haklar için ödenen vergi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya verenler tarafından ödenmiş olmak şartıyla belediyelere ödenen harcamalara iştirak payları,

Sonuç olarak 2019 Mart ayı içinde vereceğiniz beyannamenizi hazırlarken eğer gerçek yöntemini seçerseniz, imar barışı kapsamında yapmış olduğunuz ödemeleri amortisman yolu ile giderleştirmeyi dikkate almayı unutmamanızı öneririm.

25.02.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM