YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.comAdsense, Admob Gelirleri Olanları Üzecek Güncel Özelge

Bilindiği üzere bir süredir internet üzerinden elde edilen gelirler kapsamında yapılan incelemelerde, elde edilen gelirin yurtdışı tıklamaları nedeni ile elde edildiği takdirde katma değer vergisi istenemeyeceğine yönelik görüş bildirmekteyim.

Ancak Internet üzerinden gelir eden kişilerden vergi daireleri tarafından esasa inilmeden, bu gelirlerin tamamı üzerinden katma değer vergisi istenmesi ile ilgili ne yazık ki kararlılık devam ediyor.

Bu kapsamda İstanbul Vergi Dairesi Müdürlüğü tarafından bir kaç günce verilen 09.01.2019 Tarihli özelgede de aynı görüş sürdürülmüş. Öncelikle özelge bir yargı kararı değil. Özelgeye verilen görüşe uyulma zorunluluğu yok .

Artık yurtdışı tıklamalar neticesinde gelir eden arkadaşlar için katma değer vergisi yönünden dava açılması dışında bir çözüm bırakılmamış gibi gözüküyor. Şimdi kendilerinden katma değer vergisi istenen arkadaşların hiç bir beyanda bulunmayarak beklemeleri ve tutulacak rapora istinaden kesilen cezaları dava konusu yapmaları gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla

16.01.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM