YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.comİmar Barışı Kapsamında Yapılan Ödemeler Amortisman Yolu İle Giderleştirilebilir

Bilindiği üzere bir süredir şirketler tarafından ödenen imar barışı tutarlarının gider mi yoksa maliyet olarak mı  dikkate alınacağı konusunda tereddüt yaşanıyordu.

Bu konuda bir çok özelge talep edilmesi nedeni ile  maliye bakanlığı’nın konu ile ilgili görüşü merak ile beklenmekteydi.

Maliye bakanlığı tarafından imar barışı kapsamında olan ödemelerin taşınmazın iktisadi kıymetini artıran giderler kapsamında değerlendirilmesi nedeni ile maliyet bedeline eklenmesi gerektiği yönünde görüş bildirildi.

Özelgenin sonuç bölümünü aşağıda bulabilirsiniz.

Saygılarımla

Şirketiniz adına kayıtlı taşınmaz için 7143 sayılı Kanunun 16 ncı maddesi uyarınca yararlanacağınız imar barışına istinaden ödenecek olan kayıt bedelinin, taşınmazın iktisadi kıymetini artıran giderler kapsamında değerlendirilmesi ve söz konusu taşınmazın maliyet bedeline eklenmesi gerekmektedir.

Ayrıca, taşınmazın amortisman süresinin tamamlanmamış olması halinde, maliyet bedeline dahil edilecek söz konusu tutarın taşınmazın kalan amortisman süresine göre itfa edilmesi; taşınmazın amortisman süresinin tamamlanmış olması halinde ise, maliyet bedeline eklenen söz konusu tutarın taşınmaza ilişkin faydalı ömür ve amortisman oranı dahilinde aktife alındığı tarihten itibaren itfa edilmesi icap etmektedir.

27.12.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM