YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.comYeniden Değerleme Oranı ve 2019 Yılı Artışları

Pasaport Harçlarından, damga vergisi tutarlarına, tapu harçlarından, ticaret odası tescil ücretlerine kadar birçok kalemde % 23,73 oranında artış geliyor.

Bilindiği üzere Ekim Ayı enflasyonunun açıklanınca aslında 2018 yılının yeniden değerleme oranı belli olmuştu. 30 Kasım 2018 Tarihli Resmi Gazetede Yayımlanan vergi usul genel tebliğ ile de Yeniden değerleme oranı 2018 yılı için % 23,73 (yirmiüç virgül yetmişüç) olarak tespit edilmiştir.

 

 

Yeniden Değerleme Oranı Nedir ? Neden Bu Kadar Önemli ?

Bu oran 2019 Yılında uygulanacak gelir vergisi tarifesi ile damga vergisi ve harçlar gibi bazı vergi tutarları, vergi cezaları, çeşitli indirim ve istisna tutarların hesaplamasında kullanılmaktadır.

Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 123 üncü maddesine göre kanunda yer alan bazı had ve tutarlar her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. 30.11.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 503 vergi usul kanunu genel tebliğde oran 2018 yılı için % 23,73 (yirmiüç virgül yetmişüç) olarak tespit edilmiştir.

Özet olarak; Kanunlarda,  ( Cumhurbaşkanı-Bakanlar Kurulu ) belirli limitlerde bu tutarlarda değişiklik yapma yetkisi tanınmıştır. Bakanlar Kurulu ( Cumhurbaşkanı ) bu yetkisini kullanmazsa, damga vergisiçevre ve temizlik vergisi, harçlar, trafik ve vergi cezaları 1 Ocak 2019'den itibaren yüzde 23,73 artacaktır.

Yaklaşık Bazı Hesaplamaları aşağıda bulabilirsiniz.

 

30.11.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM