YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.comArtık Otellerde Oda Satın Alabilirsiniz !!

Turizm Tesislerinde % 20 Kat Mülkiyeti Kurma Yetkisi

Turizm Tesislerinin belgelendirilmesine ve niteliklerine İlişkin Yönetmeliğin  52.maddesinde 20.06.2018 tarihinde yapılan değişiklik ile ;

Tesisin fiziki bütünlüğünü bozmamak şartı ile özel mülkiyete konu taşınmaz üzerinde yer alan turizm kompleksleri, turizm kentleri ve tatil merkezleri kapasitesindeki apart ünitelerin ve tatil siteleri, butik tatil villaları, müstakil apart otellerin tamamında, kamu taşınmazı üzerinde yer alan bu tür tesisler ile bu Yönetmelikte yer alan diğer konaklama tesislerinde ise oda kapasitesinin yüzde yirmisini aşmamak kaydıyla ayrı ayrı odalar üzerinde üçüncü şahıslar lehine kat mülkiyeti veya kat irtifakı tesis edilmesi mümkün hale gelmiştir.

Peki otellerin % 20 sinde kat mülkiyeti kurulabilmesi ne anlama gelmektedir ?

Otel sahibinin otelin veya tesisin % 20 sine denk gelen bölümler için kat mülkiyeti tapusu çıkartıp, satabilmesi anlamına gelmektedir. Satın alanların da kiralaması veya 3.kişilere satabilmesi de mümkün olmaktadır.

 Bu odalar için apartlar için zorunlu olan mutfak v.b. şartlar gerekli değildir.

Ancak bu şekilde satın alanlar tesisin turizm tesisi olarak kullanılmasına engel olamaz. Bu husus ile ilgili madde aşağıdaki şekildedir.

“kat mülkiyeti veya kat irtifakına konu tesislerde “tesisisin turizm tesisi olarak fiziki bütünlüğünün korunacağına ilişkin sözleşme” tapu ekinde yer alması zorunludur.

07.08.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM