YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.comFulfillment By Amazon (FBA) Üzerinden Satış Yapacakların Vergisel Sorumlulukları Nelerdir?

Dünyada e-ticaret alanını domine eden ve yakın zamanda Ülkemizde de şirket kurmuş olan amazon veya benzer e ticaret siteleri üzerinden satış yapan ancak bir çok kişinin dikkate almadığı veya önemsemediği bir konu olan, vergisel yükümlükler, dünya devi e-ticaret firmasının resmi satışlara başlamasından sonra daha da önemli hale gelecek.

Bilindiği üzere belirtilen e- ticaret sitesi üzerinden direk satış yapılabileceği gibi, ürünü e-ticaret sitesinin depolarına gönderilmesi (FBA) ve satış yapıldıkça dağıtımının e ticaret sitesi üzerinden yapılması da mümkün.

Dropshipping yapanlar veya bugüne kadar ufak ürün gönderimi yapanların kargo şirketlerini kullanılması nedeni ile vergi dairesinin pek dikkatini çekmeyen bu tip satışlar, ürün satışı arttıkça bir forwarder veya lojistik firması ile anlaşılarak yapılmaya başlandığında veya daha öncesinde, herhangi bir vergi cezasına muhatap olmamak için mutlaka şirket kurularak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Her ne kadar süreç yönünden dropshipping ve ile FBA arasında farklılıklar olsa da Ticari kazancın elde edilmesi ve vergilendirilmesi yönünden aynı şekilde değerlendiriliyor. Ayrıca e-ticaret şirketi tarafından satıcıya yansıtılan masraflarında vergisel yükümlülüklerini de unutmamak gerekli.

Benim görüşüme göre Türk Lirasının döviz karşısındaki durumu göz önüne alınınca döviz cinsinden satış yapılabilmesi nedeni ile Türkçe kaynaklar yayınlandıktan sonra satıcı hesabı açılarak çok fazla satış yapılabilecektir.

Ancak bu konuda faaliyete geçeceklerin vergisel hususları da göz önünde bulundurması gerektiğini düşünmekteyim.

Saygılarımla

23.07.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM