YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.com



Kooperatifler Denetçileriniz En Az Lise Mezunu mu?

Bilindiği üzere kooperatiflerin her yıl olağan genel kurullarını haziran ayı sonuna kadar gerçekleştirmesi gereklidir. 

Eğer yönetim ve denetim kurullarının görev süreleri dolmuş ise kooperatifin olağan genel kurul gündeminde mutlaka yönetim ve denetim kurullarının seçimi ve görev süresine ilişkin maddelerin de bulunması gerekmektedir.

Bu yıl yapılacak kooperatif genel kurullarında geçmiş yıllardan farklı olarak dikkat edilmesi gereken bir konu var mıdır?

Evet. Bu yıl yapılacak kooperatif genel kurullarında eğer denetim kurulu seçimine ilişkin madde var ise 1 Şubat 2022 Tarihinde Resmî Gazete ’de yayımlanan Kooperatif ve üst kuruluşlarının denetimine ilişkin yönetmeliğin “Denetleme organı üyelerinin nitelikleri” başlıklı 7.maddesine göre 

Denetleme organı üyelerinde aşağıdaki şartlar aranacaktır.

  • Türk vatandaşı olmak ve medeni hakları kullanma ehliyetine sahip bulunmak.
  • En az lise düzeyinde diploma sahibi olmak.
  • Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından ya da 1163 sayılı Kanun hükümlerine göre mahkûm olmamak.
  • Görevi süresince, kooperatifte yönetim kurulu üyesi, bu üyelerden birinin eşi, kooperatif personeli veya yönetim kurulu üyeleriyle ikinci derece dâhil kan ve kayın hısımı olmamak, yönetim kurulu üyeleriyle aralarında iş ortaklığı bulunmamak.
  • Denetleme organı üyelerinden birinin eşi olmamak ve birbirleri ile ikinci derece dâhil kan ve kayın hısımlığı bulunmamak.

Sonuç olarak;

1 Şubat 2022 tarih ve 31737 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan kooperatif ve üst kuruluşlarının denetimine dair Yönetmeliğin 7/b maddesinde “Denetleme Organı Üyeliklerinin Nitelikleri” başlığını taşıyan maddesinde “En az lise düzeyinde diploma sahibi olmak.” hükmü yer almaktadır.

Bu madde yayınlandığı tarihte yürürlüğe girdiğinden genel kurullarda seçilen denetim kurulu asıl ve yedek üyelerinin en az lise mezunu olma şartı göz önünde tutulmalıdır.

23.05.2022

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM