YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.comKooperatiflerde Ortaklığa Kabul Süreci

Yapı Kooperatiflerine ortak olmak için gerekli koşulları taşıyan kişiler yazılı olarak kooperatif yönetim kuruluna müracaat ederek ortak olmak istediklerini belirtirler.

Yönetim kurulu durumu yönetim kurulu karar defterine yazmak ve ilgili kişiye yazılı olarak tebliğ etmek suretiyle ortaklığa kabul isteğinin yasal gereklerini yerine getirir. Ortaklığa kabul, yönetim kurulu kararı ile gerçekleştiği için, ortaklığa kabul kararının yönetim kurulu karar defterine yazılması ve ilgili kişiye 15 gün içinde yazılı olarak tebliğ edilmesi zorunludur.

Ortaklığa kabul edilen kişi, ortaklığa kabul kararının kendisine tebliğinden itibaren 1 ay içinde o güne kadar aynı ölçüdeki konutlara (işyerine) kayıtlı ortakların ödemiş oldukları meblağları bir defada öder.

Uygulamada ödemelerden sonra ortaklık kararı alınmaktadır.

Yönetim kurulu ortak olma isteğini belirten dilekçelere 15 gün içinde cevap vermek zorundadır. Bu cevap ortaklığa kabul veya ortaklık isteğinin reddi doğrultusundadır.

Eğer yönetim kurulunun kararı ortaklık isteğinin reddi şeklinde ise kişi isterse 15 gün içinde itiraz edilebilir. Edilmediği taktirde ortaklık isteğinden vazgeçilmiş sayılır.

15 gün içinde itiraz edilmesi kaydıyla bu itirazın ilk toplanacak genel kurul gündemine konulması zorunludur. Genel kurul ortaklığa kabul veya red konusundaki kararını verir. Bu karar kesindir. İtiraz edildiği taktirde boş ortaklığa yeni ortak alınabilmesi için isteklinin iznini bildiren belgenin alınması gerekir. Bu belgenin alınması sırasında isteklinin kabul veya reddine ait kararın genel kurulca verileceği belirtilir. İtiraz süresi (15 gün) içinde boş yere ortak kaydı yapılamaz. Ancak yasal olan bu zorunluluk uygulamada dikkate alınmamaktadır. Yani ilk ortaklık başvurusu Yönetim Kurulunca kabul edilmediği taktirde ortaklık kaydı dava vs. yollarla mümkün olamamaktadır.

Yedek ortalık ve benzeri şekilde ortaklık kaydı yapılamaz. Bu amaçla para tahsil edilemez.

17.04.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM