YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.comKooperatiflerde Genel Kurul Gündeminde Huzur Hakları İle İlgili Ayrıca Gündem Maddesi Konulması Gerekmekte Midir?

Bilindiği üzere kooperatif ana sözleşmesinin genel kurul görev ve yetkileri başlıklı 23. Maddesinin 3 .fıkrasına göre Yönetim ve denetim kurulu üyelerine verilecek aylık ücret, huzur hakkı ve yolluk miktarı ile bütçeyi görüşerek karara bağlamak, devir ve terk edilemeyen yetkilerden sayılmıştır.

Bu nedenle huzur hakkının genel kurul tarafından belirlenmesi gerekmektedir. 

Huzur haklarının belirlenmesi için ayrıca gündem maddesi yapılıp, yapılmayacağı ile ilgili olarak ise , kooperatifler kanunun da hüküm bulunmayan hallerde Türk ticaret kanunu hükümlerine başvurulması nedeni ile bakılacak mevzuat Anonim şirketlerin genel kurul toplantıları yönetmeliğidir. Yönetmeliğin Gündem başlıklı 13.maddesinin f bendinde Yönetim kurulu üyelerinin ücretleri ile huzur hakkı, ikramiye ve prim gibi hakların belirlenmesi için ayrıca gündem maddesi konulur denilmektedir.

Uygulamada bir çok kooperatif gündemine bu hususu dikkate almadığı bilinmektedir. Burada bulunan risk gündemin bütçe maddesinde aleyhte oy kullanan kişilerin bir ay içinde genel kurul iptal davası açması durumunda yaşanacaktır.

20.03.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM