YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.com



İmar Barışından Yararlananların Gayrimenkulleri Krediye Uygun Hale Geldi mi ?

İmar Mevzuatına Uygun Hale Gelen Bağımsız Bölümlerin Satışı Kolaylaştı mı ?

 3194 Sayılı İmar Kanunu’na eklenen geçici 16.madde kapsamında ruhsata veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınarak yıkım kararlarının kaldırılması imkanı sayesinde bir çok kooperatif ve yapı sahibi yıkım veya ceza riskinden kurtuldu ve rahat bir nefes aldı.

Peki bu yapıların satışa konu olması durumunda alacak kişi kredi kullanarak bu evi satın alabiliyor mu ? 

Hatırlarsanız İmar Barışı ilk kamuoyuna aktarılırken bu yapıların krediye uygun hale geleceği şeklinde bazı bilgilendirmeler yapılmıştı. Sanki Yapı kayıt belgesi alınması durumunda bir anda bütün sorunlar çözülecek gibi bir hatalı algı oluşmuştu. Bir taşınmazın krediye uygun hale gelmesi için ekspertiz raporunda bir çok kriter mevcut . O tarihlerde bu konu hakkında bankaların iç yönetmelikleri netleşmeden yorum yapılmaması gerektiğini belirtmiştim. 

Maalesef hatalı bilgilendirmeler nedeni ile ( Birazda bu alanda çalışan bazı firmalarının farklı bilgilendirmeleri nedeni ile ) yapı kayıt belgesi alındığında taşınmazlarının krediye uygun hale geleceğini düşünen bir çok kişi hayal kırıklığına uğradı.

Bu yapılar Krediye uygun hale geldi mi ?

Bu noktada mevcut durumu ayrı ayrı analiz edersek;

Henüz ferdileşmemiş kooperatiflerdeki yapılar için yapı kayıt belgesi alınmış ancak arsanın mülkiyeti hala kooperatif üzerinde ise kooperatif hissesi devri banka kredisine konu edilememektedir. Bu durumda alınan yapı kayıt belgesi sadece sanki süresiz bir yapı ruhsatı hakkı vermektedir. Ferdileşmeye henüz konu edilmemiş kooperatif hissesi üzerinden kredi kullanılamamaktadır.

Kat irtifak tapusu mevcut olan yapı kayıt belgesi almış ancak henüz imar barışında 2. aşamaya gelmemiş (Belediyeden terk yazısı alamayan kooperatifler). Öncelikle bu kooperatiflerin bütün bloklar için almış olduğu yapı kayıt belgelerini bağlı bulundukları belediyeye bir dilekçe ekinde vermesi gerekmektedir. Sonrasında eğer yıkım ve para cezası var ise bu kararlar hükümsüz hale geldiği için kredi kullanılmaya uygun hale gelmesi beklenmesine rağmen uygulamada bu tip konutlar için kredi kullanılması için bankaya başvurulduğunda ekspertiz yapan kişilerin raporları doğrultusunda yıkım kararlarının kaldırılmadığı görülmektedir. Konu ile ilgili belediyelere başvurulduğunda Çevre ve Şehircilik bakanlığına başvurulduğu ancak görüş beklediğini belirtilmektedir. 

Bu anlamda zaten kredi konusunda çok da istekli olmayan bankalarda yapı kayıt belgenizin pek bir faydası olmamaktadır. 

İmar Barışı sayesinde Kat Mülkiyet tapusunu alan kooperatifler; yıkım kararı yok ise kat mülkiyeti tapusu alan yapılarda veya bu şekilde ferdileşen kooperatiflerde konutların krediye uygun olmasının önünde bir engel bulunmamaktadır.

Sonuç olarak; bankalar hukuken satışında sorun çıkmayacak konutları teminat olarak almayı tercih ettiği için şu anda imar barışı sonucu kayıt alınan yapılara o yapı özelinde inceleme yaparak kredi kullandırtmayı tercih ettiği görülmektedir.

16.09.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM