YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.comTorba Tasarı İle Eksik Gün Bildirimi Kalkıyor, Ayrıca 18-25 Arası İşe Giriş Bildirimlerinde Değişikliğe Dikkat!

Bilindiği üzere; Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunulmuştur. 

Bu kapsamda biz Mali Müşavirleri ilgilendiren iki önemli husus hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bunlardan birincisi hepimiz için evrak yükünden başka bir şey ifade etmeyen eksik gün bildirimleri, endüstri 4.0 konuşulurken hala sistemde olan bir raporu dilekçe ekinde götürmek gerçekten her defasında sorguladığımız bir işlemdi.

Torba tasarı da;

“Ay içinde bazı iş günlerinde çalıştırılmayan ve ücret ödenmeyen sigortalıların eksik gün nedeni ile eksik gün sayısı işverence ilgili aya ait prim ve hizmet belgesinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde beyan edilir. Sigortalılar 30 günden az çalıştıklarını gösteren eksik gün nedenleri ile bu nedenleri ispatlayan belgelerin şekli, içeri ekleri ilgili olduğu dönemi, saklanması ve diğer hususlar kurumca çıkarılan yönetmelik ile belirlenir.

Sigortalıların 30 günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin kurumca istenilmesine rağmen ibraz edilmemesi veya ibraz edilen bilgi ve belgelerin geçerli sayılmaması halinde 30 günden az bildirilen sürelere ait aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesi, yapılan tebligata rağmen bir ay içinde verilmemesi veya noksan verilmesi halinde kurumca re’sen düzenlenir ve muhteviyatı primler” denilmiştir.

Şu şekilde özetlersek; kurum eksik gün nedeni ile ilgili evrakı istediği takdirde bir ay içinde verilmez ise ceza söz konusu olacak.

İkinci değişiklik ise 18-25 yaş arası kişilerin işe girişlerinin aynı gün yapılabilmesi, bu değişikliğinde olumlu bir değişiklik olduğunu düşünmekteyim. Ayrıca keşke SGK sistemi işe giriş sistemine personelin cep telefonu numarasının da yazılmasını zorunlu kılsa ve bu sayede işe giriş işlemi yapıldığı anda personelin cep telefonunda mesaj gidebilse. Bu sayede sigortasız çalışmanın da önüne geçilebileceğini düşünmekteyim.

05.02.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM