EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
YAZARLARIMIZ
Emre Karaoğlu
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
emrekaraoglu27@hotmail.comBorcu Yoktur Yazılarına Çözüm

Geçtiğimiz aylarda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan “İnteraktif Vergi Dairesi” uygulaması ile işe başlama, işi bırakma bildirimlerinden tutun da, vergi daireleri ile yapılan hemen her türlü bildirim ve yazışmanın ve diğer birçok işlemin internet üzerinden daireye gidilmeksizin yapılmasına olanak verildi.

Başkanlığın iddiası mükellef-vergi dairesi ilişkilerinin %100’ünün bu uygulama ile internet ortamında yapılabileceği bir sistemin çok kısa bir süre sonra tamamen kullanıma sunulacağıydı ve bunu her geçen gün interaktif ekrana taşınan yeni bir uygulamayla başta biz meslek mensupları olmak üzere herkes görmeye başladı.

Böylesine yüksek bir teknoloji düzeyine gelen kurumlarımızın artık borcu yoktur yazısı uygulamasına da bir çözüm bulması gerekiyor. Zaten borcu yoktur yazıları internet ortamından alınıyor, daha ne olsun diye düşünen okurlarımız olacaktır mutlaka…

Resmi bir kurumdan ödeme alabilmek için vergi ve sigorta borcu yoktur yazısı ibraz etmek zorunda kalan mükellefler, 15 günde 1 kez borcu yoktur yazısı talep etmekte, ister internet ortamından, isterse de fiilen kuruma gidilip başvurmak suretiyle olsun, bu başvuruların memur tarafından değerlendirilip, üst makam tarafından onaylanması zorunluluğu var.

Yani bu uygulamada hem mükellef, hem de ilgili vergi dairesi ve sigorta müdürlüğü bir bürokrasi döngüsüyle meşgul edilmektedir. Ödeme yapan kurumlara vergi mahremiyetini ihlal etmemek üzere, internet üzerinden bir şifre verilip, mükellefin vergi numarası ve ödeme yapılacak tutar girilerek, bu ödemeyi yapıp yapamayacağını gösteren bir uygulama açılmalıdır. Hatta bu uygulamanın başka bir amaca yönelik kullanılmasını engellemek için, satıcı mükellefin fatura bilgilerinin girilmesi suretiyle sistemden yanıt alınması gibi bir güvenlik tedbiri bile uygulanabilir.

Mükellefin borcu olup olmadığının genel bir ifade ile internet ortamından sorgulanması hem mal ve hizmet alımı yapan resmi kuruluşların, hem satıcı mükelleflerin, hem de vergi dairesi ve sigorta müdürlüklerinin bir bürokrasiden kurtularak bu işi jet hızında, sıfır bürokrasi ile yapılması sağlanmalıdır.

E-Devlet süreçlerine çok hızlı adapte olan ve bu konuda başı çeken Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun mutlaka bu konuda ortak bir çalışma yaparak, borcu yoktur yazısı bürokrasisini sona erdirecek bir uygulama yapacağına inanıyorum.

Muhasebetr’yi sıkı bir şekilde takip eden her iki kurumdan da yetkililerin bu olaya bir an evvel el atacağını düşünüyorum.

Bir başka yazıda, farklı bir konuyla görüşmek üzere, hoşça kalın…

09.08.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM