YAZARLARIMIZ
Emre Karaoglu
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
emrekaraoglu27@hotmail.comYemek Kartları Marketlerde Kullanılamayacak

Çalışma hayatında işverenler tarafından çalışanlarına işyerlerinde veya müştemilatlarında sağlanan yemek servisi, nakdi yemek bedeli ödemesi veya yemek kartı verilerek belirlenen yemek bedeli tutarlarının bu kartlara yüklenmesi suretiyle mesai saatini kapsayan 1 öğün yemek için bu 3 yoldan birini tercih edilmekteydi.

Fakat yemek kartını tercih eden işverenleri SGK’nın 02.12.2022 Tarihli 2022/22 Sayılı Genelgesi bugünlerde bir hayli düşündürür oldu. Bahse konu genelgenin “2.1.5- Yemek bedeline ilişkin diğer hususlar/ 2.1.5.1– Yemek kartlarına/çeklerine/kuponlarına yüklenen yemek bedellerinin sigorta priminden istisna tutulabilmesi için söz konusu kartların çeklerin/kuponların yalnızca yemek yenilmesi amacıyla kullanılması gerekmektedir. Yemek bedeli adı altında sigortalılara veya sigortalılar için üçüncü kişilere yapılan her türlü ödemelere ilişkin muvazaalı durumların tespit edilmesi halinde Kurumun prim kaybı işverenlerden 5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi uyarınca gecikme zammı ve cezası ile tahsil edilecektir.” Hükümleri gereğince, yemek kartı kullanan personellerin bu kartları artık market alışverişlerinde kullanmaları halinde muvazaalı işlem görüleceği, bu durumda 51,00 TL’lik istisnanın uygulanmayacağı, market kullanımının tespiti halinde kurumun cezalı prim tarhiyatı yaparak tahsil edileceği hususu birçok karışıklığı doğurmaya yetti.

Personelin marketten gidip hazır çiğ köfte alıp yemesi, peynir ve ekmek alıp dürüm etmek suretiyle öğle yemeği yiyecek olması yemek kartlarının market kullanımı olarak değerlendirilmesi sonucu cezalı prim tarhiyatına mı sebep olacak?

Yemeğini bir şekilde evinden veya çok daha ucuz bir sokak satıcısından, kartın geçmediği esnaf lokantasından yiyen personelin yemek kartında kalan bakiyeyi evinin market ihtiyaçları için kullanması cezalı prim tarhiyatına mı sebep olacak?

Türkiye’de ciddi bir sektör olan yemek kartı sağlayıcı firmaları bu durumda nasıl bir tepki verecek ve bu durumun düzeltilmesi için ne gibi girişimlerde bulunacak, açıkçası çok merak ediyorum.

Ülkece zor günler geçirdiğimiz şu dönemde en azından yemek kartları için kurum tarafından böyle bir ifadenin kullanılması hiç iyi olmadı. Yemek kartı veren birçok işveren belki de bu kartları iptal ettirecek, yerine herhangi bir ödeme yapmayacak, asgari ücretle çalışan işçiler belki de öğle yemeğinden mahrum kalacak.

Yemek kartları tercih eden işverenler bu kartları organize eden şirketler tarafından indirimler almakta, personelin kartına yüklenen bedelden daha az ödeme yapabilmekte veya bu şirketler tarafından sağlanan diğer indirim ve faydalardan yararlanabilmekteydi. Ayrıca bu yemek kartı organizasyonu yapan şirketlerin çalıştırdıkları personeller ve ticari hayata yapılacak alışverişler büyük bir işlem hacmi oluşturmakta, SGK’nın bu görüşü sebebiyle birçok kişi işsiz kalacak, öğle yemeğinden mahrum kalacak ve piyasadaki etkisi nedeniyle ticari hayata da negatif etkileri olacaktır. Tüm bu nedenle yemek kartı uygulamasındaki ilgili genelgedeki kurum görüşü gerekirse yasal düzenleme yapılmak suretiyle düzeltilmeli, yemek kartı avantajından yararlanan tarafların bu faydalardan mahrum kalmamalarının önüne geçilmelidir.

15.12.2022

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM