YAZARLARIMIZ
Eda Kaya Bükülmez
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
İşletme Bilim Uzmanı
edakaya_88@hotmail.comÇeyiz Parası Nedir? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası, SGK  tarafından yetim aylığı alan kız çocuklarına, evlenmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere evlilik masraflarına destek olmak için topluca yapılan bir ödemedir.

Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Annesini ya da babasını kaybetmiş, yani yetim aylığı almaya hak kazanmış olan kimseler çeyiz yardımından yararlanabilir.

Çeyiz Parası Tutarı Ne Kadar?

Çeyiz parası tutarı asgari ücrete göre belirlenmektedir.  4C sigorta kolundan memur yetim aylığı alan kız çocuklarına 12 aylık, 4A ve 4B sigorta kolundan  işçi ve işveren yetim aylığı alan kız çocuklarına 24 aylık tutarında ödeme yapılmaktadır.

Çeyiz Parasını Alabilmek için Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Başvuru sahibinin annesinden ya da babasından yetim aylığı alıyor olması istenir.
  • Kadınların yararlanabileceği bir ödenektir.
  • İlk evliliği olması ve resmi nikahtan sonra başvurulması gerekir.
  • 01.10.2008 tarihinden sonra yetim maaşı almaya hak kazanmış olanlar alabilir.
  • Evlilik ödeneği talep dilekçesi ile SGK’ya müracaat edilir.
  • Başvuru sahibinin eğer yetim aylığı alan bir kız kardeşi var ise, kendisi başvuru yapmadan önceki iki senelik süreçte kız kardeşinin çeyiz parası almamış olması gereklidir.
  • Bir kerelik verilen bir ödenektir.

Çeyiz Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Başvuru sahibinin kimlik belgesi
  • Nikah cüzdanı
  • Başvuru yapılacak olan kurumdan alınan “Evlilik Ödeneği Talep Dilekçesi” gereklidir.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

Evlenme ödeneği başvurusu yapacak kişinin bizzat kendisi belirtilen gerekli belgelerle birlikte  ikametgahının bulunduğu il yada ilçedeki SGK İl Müdürlüklerinden dilekçe ile başvuru yapılmalıdır. Kurum tarafından belgeler incelenerek internet sistemleri aracılığı ile de belgelerin doğruluğu kontrol edilir.

01.10.2008 tarihinden önce kamu görevlisi olmuş bir ebeveyn üzerinden yetim maaşı alınıyor ise; SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı üzerinden posta yoluyla yada kuruma giderek başvuru yapılmalıdır. Ancak bu tarihten sonra kamu görevlisi olan ebeveyn üzerinden yetim aylığı alınıyor ise, başvurular yine SGK üzerinden yapılabilir.

Çeyiz Parası İçin Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

Evlenme ödeneği için yaş sınırlaması yoktur. Yetim maaşı şartlarını sağlayan ve ilk evliliğini yapan her kadın hangi yaşta olursa olsun çeyiz parası alma hakkına sahiptir.

Çeyiz Parası Hesaba Ne Zaman Aktarılır?

Başvuru gerçekleştirildikten sonra çeyiz parasının ne kadar sürede başvuru sahibine aktarılacağı konusunda net bir süre bilgisi vermek mümkün değildir. SGK müdürlüğünün yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak başvuru yapılan tarihi takip eden ödeme döneminden sonra çeyiz parasının hesaba yatırıldığı görülmektedir.

Zamanaşımı Süresi Var mıdır?

Evlenme ödeneği zamanaşımı süresi, 5 senedir. Yetim maaşı alan kadın, evlendikten sonra 5 sene içerisinde çeyiz parası için başvuru yapmalıdır. 5 yıldan sonra gerçekleştirilecek olan başvurular 5510 sayılı Kanunun 97. Maddesine göre  zamanaşımı sebebi ile reddedilir.

29.08.2022

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM