YAZARLARIMIZ
Eda Kaya Bükülmez
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
İşletme Bilim Uzmanı
edakaya_88@hotmail.com1 Temmuz 2021 Tarihinden İtibaren E-Belge Olarak Düzenlenen Faturalar Form BA ve BS Bildirimlerine Dahil Edilmeyecek

25 Ocak 2021 tarihli ve 31375 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 523 Sıra Nolu VUK Genel Tebliği ile Form Ba ve Form Bs uygulamasında değişiklik yapılmıştır. Bu tebliğe göre, e-belge olarak düzenlenen  e-fatura ve e-arşiv faturaları  Form Ba ve Form Bs bildirimlerine dahil edilmeyecektir. Söz konusu tebliğ 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir.     

Buna göre;

  1. Elektronik belge olarak düzenlenen belgeler  2021/Temmuz döneminden itibaren Form Ba ve Form Bs bildirimlerine dahil edilmeyecektir.
  2. 5.000 TL tutarındaki haddin belirlenmesinde, elektronik olarak ve kağıt ortamda düzenlenen tüm belgeler birlikte değerlendirilecektir. Söz konusu haddin aşılması halinde sadece kağıt ortamda düzenlenen belgeler bildirimlere dahil edilecektir.
  3. Aylık döneme ait tüm alış ve satışları belirtilen haddin altında kalan veya e-belge olarak düzenlenen belgelerden oluşan mükellefler “Form Ba/Bs bildiriminde beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır.” kutucuğunu işaretleyeceklerdir.
  4. 2021/Temmuz ayı bildirimleri tebliğde yapılan düzenlemeye  göre,  1 – 31  Ağustos  2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

08.07.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Vergi Affı Rehberi (300 Soru - Cevap) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.GÜNDEM