YAZARLARIMIZ
Eda Kaya Bükülmez
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
İşletme Bilim Uzmanı
edakaya_88@hotmail.com6183 Sayılı Kanunun 48. Maddesi Gereğince Tecil Ve Taksitlendirilmiş Olan SGK Borçları 7256 Sayılı Af Kanununa Göre Yapılandırılabilir Mi?

Bilindiği gibi,  7256 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 17.11.2020 tarihli ve 31307 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.  Söz konusu Kanun ile 2020/Ağustos ayı  ve önceki aylara ait olan ödenmemiş SGK alacakları  6, 9, 12 ve 18 taksit  halinde  yapılandırılabilecektir.

7256 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 6183 sayılı Kanunun 48.maddesine göre borçlarını tecil ve taksitlendirilmiş olanlar, bu borç için yeniden yapılandırma başvurusunda bulunabilirler.  Bu durumunda tecil ve taksitlendirme işleminin 7256 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla bozma koşuluna girip girmediğine bakılır. Daha sonra borçluların, taksitlerini ödemeleri ve cari ay primleri yönünden ilgili servislerce kontrol edilerek,  tecil ve taksitlendirme işleminin bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle;

-Bozma koşuluna girmiş olduğunun anlaşılması halinde gerekli bozma işlemi yapılarak kalan borç yapılandırılabilir.

-Bozma koşuluna girmemiş olduğunun anlaşılması halinde ise tecil ve taksitlendirmenin durdurma işlemi yapılarak kalan taksit tutarlarına ilişkin alacak asılları yeniden yapılandırma kapsamında değerlendirilebilecektir.

20.11.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Vergi Affı Rehberi (300 Soru - Cevap) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.GÜNDEM