YAZARLARIMIZ
Ebru Yılmaz Kaya
İşsizlik Sigortası Şefi
ebruyilmazkaya@gmail.comOhal Döneminde Nakdi Ücret Desteği Uygulaması

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle; depremden etkilenen 10 ilde olağanüstü hal ilan edilmiş ve bu çerçevede 22 Şubat 2023 tarihli resmi gazete yayımlanan 125 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle çalışma ve sosyal güvenlik alanına ilişkin bazı tedbirler alınarak düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerden biri de ilk defa pandemi döneminde karşımıza çıkan Nakdi Ücret Desteği uygulamasıdır. Ancak OHAL döneminde yapılan yeni düzenlemede Nakdi Ücret Desteği uygulaması bir önceki uygulamaya göre farklılıklar göstermektedir. Uygulamaya ilişkin temel bilgiler açıklanmış olup İŞKUR tarafından mevzuat ve sistemsel çalışmalar devam etmektedir.

Temel bilgilere değinecek olursak olağanüstü hal ilan edilen illerde geçerli olmak üzere Nakdi Ücret Desteği Uygulaması “Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanamayanlar” ve “İşsizlik Ödeneğinden Yararlanamayanlar” bakımından iki şekilde karşımıza çıkmaktadır.

1- Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanamayanlar Bakımından

Bir işçinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için işverenin kısa çalışma talebinin İş Müfettişince uygun bulunması ve kısa çalışma yapması uygun görülenler arasında ilgilinin isminin yer almış olması, kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla iş sözleşmesinin feshi dışında işsizlik ödeneğine hak kazanma koşullarından son üç yıl içinde 600 gün ve 120 gün hizmet akdinin sağlamış olması gerekir. Dolayısıyla yapılan düzenleme ile 06/02/2023 tarihi itibariyle iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından depremin etkilerinden kaynaklanan bölgesel kriz gerekçesiyle yapılan kısa çalışma başvurusuna istinaden kısa çalışma başlama tarihi itibariyle son üç yıl içinde 600 gün ve 120 gün hizmet akdine tabi olma şartını sağlamadığı için kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler nakdi ücret desteğinden yararlanabilecektir. Bu kapsamda olanlar için başvurular 06/02/2023 tarihi itibariyle iş sözleşmesi bulunan işvereni tarafından bölgesel kriz gerekçesiyle kısa çalışma talebinde bulunulması gerekmektedir. Bu başvurular aynı zamanda kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayanlar için nakdi ücret desteği ödeme başvurusu yerine geçecek ayrıca bir başvuruya gerek bulunmayacaktır. Yine bu kapsamda olanlar için yararlanma süresi OHAL süreci boyunca kısa çalışma başlama ve bitiş tarihleri arasını kapsamaktadır.

2- İşsizlik Ödeneğinden Yararlanamayanlar Bakımından

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için sigortalı işsizin kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olması, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekir.  Dolayısıyla yapılan düzenleme ile 06/02/2023 tarihi itibariyle iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 06/02/2023 tarihi ve sonrasında depremin etkilerinden kaynaklı iş yerinin kapanması veya kapatılması yani SGK fesih kodu olarak “17- İşyerinin Kapanması” gerekçesi ile iş sözleşmesi feshedilen işçinin son 120 gün hizmet akdine tabi olması ve/veya son üç yıl içinde 600 gün süre işe işsizlik sigortası primi ödeme şartını sağlamadığı için işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçiler nakdi ücret desteğinden yararlanabilecektir. Bu kapsamda olanlar için başvurular 06/02/2023 tarihini ve sonrasında OHAL süresini geçmemek üzere iş akdi feshedilen işsizlerin işsizlik ödeneği için yapmış oldukları başvurular aynı zamanda nakdi ücret desteği ödeme başvurusu yerine geçecek ayrıca bir başvuruya gerek bulunmayacaktır. Yine bu kapsamda olanlar için yararlanma süresi OHAL süresi dikkate alınarak işsiz geçirilen dönemleri kapsayacaktır.

Nakdi ücret desteği tutarı günlük 133,44 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Yapılan ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmayacaktır. Uygulamadan yararlanılan süre boyunca genel sağlık sigortasından yararlanılacaktır.

02.03.2023

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM