YAZARLARIMIZ
Ebru Yılmaz Kaya
İşsizlik Sigortası Şefi
ebruyilmazkaya@gmail.comİşçinin Ücretine Fon Garantisi

Mevcut dönemin ekonomik koşullarına uyum sağlayamayan ve rekabet koşullarında varlığını sürdürmede sorunlar yaşayan işletmeler ekonomik yapılarının bozulmasıyla birlikte maddi anlamda zor durumlara düşebilmekte, hatta çalışanlarının dahi ücret alacaklarını ödeyemeyecek konuma gelmektedirler. İşçilerinse tek geçim kaynağı olan ücretlerinin ödenmemesi kendilerinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimlerini zora sokmaktadır. Bu bağlamda işçilerin ücretlerinin ödenmemesi durumlarında alacak haklarının güvence altına alınması konusunda çeşitli hükümler ve düzenlemeler bulunmaktadır. Bunlardan biri de İŞKUR’ un sorumluluğunda bulunan Ücret Garanti Fonu’dur. Ücret Garanti Fonu, işsizlik sigortası kapsamında bulunan kişileri hizmet akdine tabi olarak çalıştıran işverenin ödeme güçlüğüne düştüğü hâllerde geçerli olmak üzere, işçilerin iş ilişkisinden kaynaklanan ödenmeyen ücret alacaklarını karşılamak amacı ile oluşturulmuştur.

Ücret Garanti Fonu Ne Zaman Devreye Girer?

İşverenin konkordato ilan etmesi, işveren için aciz vesikası alınması, işverenin iflası veya iflasın ertelenmesi nedenleri ile işverenin ödeme güçlüğüne düştüğü hallerde geçerli olmak üzere işçilerin ödemeye esas belgelerle İŞKUR’ a müracaat etmesiyle Ücret Garanti Fonu devreye girer.

Ücret Garanti Fonundan Yararlanma Koşulları Nelerdir?

İşçilerin Ücret Garanti Fonundan yararlanılabilmesi için ücret alacağının bulunduğu dönemde işçinin işsizlik sigortası kanunu kapsamında çalışıyor olması, işverenin ödeme güçlüğü nedenlerinden birinin geçerli olması, işçinin ödenmeyen ücret alacağının işverenin ödeme güçlüğüne düşmesinden önce oluşmuş ve zaman aşımına uğramamış olması, işverenin ödeme güçlüğüne düşmesinden önceki son bir yıl içinde (bir gün dahi olsa) aynı işyerinde işsizlik sigortası kanunu kapsamında çalışıyor olması gerekir.

Başvurular Nereye ve Nasıl Yapılacak?

Ödeme güçlüğüne düşen işverenden ücret alacağı bulunan işçilerin İŞKUR birimine mücbir sebepler dışında şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Elektronik ortamda başvuru yapılamamakta olup başvuru için herhangi bir süre de belirlenmemiştir. Başvuruya engel mücbir sebeplerin olması halinde bu durumun belgelendirilmesi gerekir. Mücbir sebeplerin devamı durumunda vekaletname ile başvuru yapılabilir. Vekaletname ile başvuru yapılacaksa başvurunun Ücret Garanti Fonu kapsamında ücret alacağı için yapıldığı bilgisi yer almalıdır.

Başvuruda Hangi Belgeler Talep Edilir?

Başvuru esnasında İŞKUR birimleri tarafından Ücret Garanti Fonu talep dilekçesi, işçi alacak belgesi, işverenin ödeme güçlüğüne düştüğünü gösterir belge ile gerekli olması halinde ödemeye esas diğer belgeler talep edilmektedir. Başvuru aşamasında talep edilen ve işverenin ödeme güçlüğüne düştüğünü gösteren belge ödeme güçlüğünün şekline göre değişiklik göstermektedir.

  • İşveren hakkında konkordato ilan edilmesi durumunda; mahkemece verilen kesin mühlet kararı veya kesin mühlet kararının ilan edildiğini gösterir belge
  • İşverenin iflası durumunda; mahkemece verilen iflas kararı veya iflas kararının ilan edildiğini gösterir belge
  • İşverenin iflasının ertelenmesi durumunda; mahkemece verilen iflasın ertelenmesi kararı veya iflasının ertelendiğini gösteren belge
  • İşveren tarafından aciz vesikası alınması durumunda; İcra dairesinden alınan aciz vesikası veya aciz vesikası hükmündeki haciz tutanağı

Kaç Aylık Ücret Garantide?

İŞKUR’ a yapılan başvurular belge ve hak sahipliği kontrolleri yapıldıktan sonra başvuruyu izleyen ayın sonuna kadar, işverenin ödeme güçlüğüne düşmesinden önceki en fazla 3(üç) aylık temel ücret alacakları Ücret Garanti Fonu kapsamında ödenir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, işçinin fon uygulamasından yararlanabilmesi için iş sözleşmesinin sona ermiş olması gerekmez işçi işyerinde çalışıyorken de alamadığı ücret alacağı için şartları sağlaması durumunda başvuru yapabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ücret alacağı zamanaşımının 5 yıl olduğu unutulmadan hak sahiplerinin İŞKUR birimine talepte bulunması önem arz eder.

29.12.2022

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM