YAZARLARIMIZ
Ebru Yılmaz Kaya
İşsizlik Sigortası Şefi
ebruyilmazkaya@gmail.comDikkat! İşsizlik Ödeneğiniz Kesilebilir

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde İŞKUR birimine doğrudan veya elektronik ortamda (www.iskur.gov.tr) başvurarak iş almaya hazır olduğunu bildirmek koşulu ve kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlandırılmaktadır.

İşsizlik ödeneği başvuru esnasında belirtildiği üzere iş almaya hazır olduğunu bildiren sigortalı işsizler, işsizlik ödeneğine hak kazandıklarında aynı zamanda öncelikli iş arayan statüsünde yer alırlar. İŞKUR, işsizlerin iş bulma zorluklarını gidermek, iş gücü arzı ile iş gücü talebini eşleştirmek, doğru mesleğe ve işe yönlendirme yapmak, kısacası iş gücü piyasasında aracılık faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. İŞKUR; bunu alanında uzmanlaşmış personel yani iş ve meslek danışmanı eliyle yürütmektedir. İş ve meslek danışmanları, iş arayanlara, iş arama becerilerinin geliştirilmesi süreci, becerilerin tanımlanması, işveren beklentileri, iş olanakları, iş talep formu, etkili özgeçmiş hazırlama yöntemleri, takdim mektubu ve benzeri konuların anlatıldığı iş arama becerilerinin geliştirilmesi eğitimi vermektedirler.

İŞKUR’un işe yerleştirme konusunda ana hedef kitlelerinden birisi de işsizlik ödeneği alanları işe yerleştirmektir. İŞKUR’un ilgili ünitesine işsizlik ödeneği alanların durumlarına uygun işçi talepleri geldiğinde; bu kişilerin seçme, davet, gönderme ve takdim işlemleri ile işe yerleştirilmeleri kurum tarafından sağlanmaktadır. Bunun sonucunda; işsizlik ödeneği almakta iken;

  • İŞKUR tarafından teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden sigortalı işsizlerin ödenekleri işi reddettikleri tarih itibariyle, işverene gönderilenlerden; işe gitmeyenler ile işe kabul edilmesine rağmen başlamayanları ödenekleri verilen görüşme tarihi itibariyle “Önerilen İşi kabul Etmeme” gerekçesi ile kesilir ve tekrar başlatılmaz.
  • İŞKUR tarafından; haklı bir nedene dayanmaksızın yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin ödenekleri İŞKUR tarafından ünitece belirlenen süre içerisinde cevap verilmezse “ Davete Gelmeme” gerekçesi ile kesilir.
  • İŞKUR tarafından; önerilen (seçme/davet veya günlük başvuru); meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyenlerin ya da kendi kusuru nedeniyle eğitimle ilişkisi kesilenlerin ödenekleri “ Eğitimi Reddetme” gerekçesi ile kesilir.

Dolayısıyla işsizlik ödeneği almakta iken İŞKUR tarafından yapılan çağrılara zamanında cevap verilmesi ve sigortalı işsizin kendisinden sorumlu İş ve Meslek Danışmanı ile görüşmesi işsizlik ödeneğinin kesilmemesi açısından önem arz etmektedir.

Kaynak: Pasif İşgücü Hizmetleri Genelgesi

30.09.2022

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM