YAZARLARIMIZ
Ebru Yılmaz Kaya
İşsizlik Sigortası Şefi
ebruyilmazkaya@gmail.comİşsizlik Ödeneğinde Askerlik Detayı

4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Uygulanmasına İlişkin Tebliğde “Muvazzaf askerlik nedeniyle hizmet akdi sona erenler için işverenler işten ayrılış bildirgesi düzenleyeceklerdir. Bu durumda olan sigortalı işsizlerin terhis tarihinden itibaren 30 gün içerisinde Kuruma başvurmaları halinde işsizlik ödeneği işlemleri başlatılır.” hükmüne yer verilmiştir. Bu hüküm gereğince askerlik sebebiyle işten ayrılanlarında fesih tarihi itibarıyla son 120 gün hizmet akdine tabi olma ve son 3 yıl prim gün sayısı (600 gün) şartını sağlamış olmaları kaydıyla işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlandırılacağı belirlenmiştir. "Askerlik” gerekçesiyle yapılan fesihlere ilişkin esaslara da uygulamada açıklık getirilmiştir. Uygulamayı detaylandıracak olursak;

  •  “Muvazzaf askerlik hizmetinin yerine getirilmesi” mücbir sebepler arasında yer alır. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre kadar işsizlik ödeneği düşülerek hesaplanır. Bu sebeple askerlik gerekçesiyle yapılan fesihlerde, askere gitmeden önce 30 gün içerisinde başvuru yapılabileceği gibi askerden döndükten sonra da terhis tarihinden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapılabilir.
  • Askerlik gerekçesiyle fesihlerde askere gitmeden önce ödeme yapılmaz. Bu durumda sigortalı işsizin askere gitmeden önce başvurması halinde, işsizlik ödeneği hak etmemiş olarak sonuçlandırılır. Askerlik sonrasında terhis belgesini herhangi bir İŞKUR birimine ibraz etmesi halinde gerekli incelemeler yapıldıktan sonra terhis tarihinden itibaren işsizlik ödeneğine hak kazanabilir. Eğer terhis tarihinden itibaren 30 günlük başvuru süreci geçmişse başvuru tarihi itibariyle işsizlik ödeneğine hak kazanılır.
  • Askere gitmeden önce ödeme yapılabilmesinin istisnai durumu, sigortalı işsizlere askere gideceği tarih daha önce bildirilmiş olmasına rağmen sağlık veya ilgilinin istek ve kusurundan kaynaklanmayan diğer nedenlerle askerlik şube başkanlıkları tarafından askere gidiş tarihinin üç aydan daha fazla bir süreyle ertelenmesi halinde askere gitmeden önce ödeme yapılabilir.
  • Gerekli incelemelerden kasıt ise, sigortalı işsiz İŞKUR birimine terhis belgesini ibraz ettiğinde iş akdinin askerliğe sevk tarihinden önceki 90 gün içerisinde askerlik gerekçesi ile feshedilip edilmediği kontrolleri yapılır. İşten çıkış sebebi “12-Askerlik” olmasına rağmen bu süreden daha önce fesih söz konusu ise askerlik gerekçesi ile yapılmış fesih olarak değerlendirilmez ve ilgililer işsizlik ödeneğine hak kazanamazlar.
  • İşten çıkış sebebi “12- Askerlik” olmamasına rağmen 90 gün içerisinde askere giden ve işten çıkış sebebinin askerlik olduğu, sehven farklı bir çıkış bildirildiği işveren tarafından yazılı bildirildiğinde fesih nedeni askerlik olarak kabul edilir.
  • İşsizlik ödeneği alınan dönemde muvazzaf askerlik görevine başlayanlar, başladığı tarihi ivedilikle bildirmeleri gerekir. Askerdeyken işsizlik ödeneği alınamayacağından fazla ödemeye sebebiyet vermemek adına bu husus önem arz etmektedir.

04.02.2022

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM