YAZARLARIMIZ
Ebru Yılmaz Kaya
İşsizlik Sigortası Şefi
ebruyilmazkaya@gmail.comİşçi Çıkarma Yasağının KÇÖ Uzatmaya Etkisi

İşverenler son dönemde yaşanmakta olan salgın sebebiyle birçok işyerindeki faaliyetlerine kısmen veya tamamen ara vererek İŞKUR tarafından sunulmakta olan hizmetlerden birisi olan Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmak için başvuruda bulunmuşlardır. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinden kaynaklı ekonomik etkilerin devam ediyor olması nedeni ile Kısa Çalışma sürelerine Cumhurbaşkanı Kararları gereği uzatmalar getirilmiştir. Son olarak Kısa Çalışma uygulamasından yararlanan işyerleri için yeni bir başvuru alınmadan başlangıçtaki süreyi geçmemek üzere 22/4/2021 tarih ve 3910 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 1/4/2021-30/6/2021 tarihlerini kapsayacak şekilde üç ay daha uzatılmıştır.

16.04.2020 tarihinde yürürlüğe giren 7244 sayılı Kanun’la, İş Kanununda ve İşsizlik Sigortası Kanununda pandemi dönemine ilişkin önemli düzenlemeler yapılmıştır. Bu değişikliklerle birlikte 17.04.2020 tarihi itibariyle işten çıkarmalar yasaklanmış ve en son olarak Cumhurbaşkanı kararı ile işten çıkarma yasağı 17.05.2021 tarihinden itibaren 30.06.2021 tarihine kadar uzatılmıştır. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa 26/03/2020 tarihinde eklenen geçici 23 üncü maddesinde de “Bu madde kapsamında kısa çalışma uygulamasından yararlanabilmek için, iş yerinde kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde yer alan sebepler hariç olmak kaydıyla işveren tarafından işçi çıkarılmaması gerekir.” hükmüne yer verilmiştir.

Dolayısıyla, 26/03/2020 olan yasanın yürürlük tarihinden itibaren yeni koronavirüs (Covid-19) kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle uygulanan kısa çalışma döneminde “01- Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi”, “04-Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi”, “15-Toplu işçi Çıkarma”, “22-Diğer nedenler”, "26-Disiplin kurulu kararı ile fesih”,“27-İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih”, “28-İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih”, "31-Borçlar Kanunu, Sendika Kanunu, Grev ve Lokavt Kanunu kapsamında kendi istek ve kusura dışında fesih",“32-4046 sayılı Kanunun 21. maddesine göre özelleştirme nedeni ile fesih” ve “34-İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih”  adlı işten çıkış nedenleriyle işten çıkış işlemi yapılmış ise işten çıkartılan işçinin kısa çalışma kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın işyerinin kısa çalışma uygulaması durdurulur. Kısa çalışma uygulamasının durdurulduğu hallerde de kısa çalışma uzatma işlemleri iptal edilir.

Ancak kanunda yer alan ifade “kısa çalışma uygulanan dönemde” şeklinde belirtilmiş olduğundan Kısa Çalışma Uygulamasını sonlandıran veya normalleşme sürecine girerek ara veren işyerlerinde bu durum farklılık göstermektedir. Bu noktada kısa çalışma ödeneğini sonlandırmış veya normalleşme sürecine girmiş olması sebebiyle uzatma talebinde bulunmamış işyerleri bu dönemde yasaklı kodlarla işçi çıkarttığında kısa çalışma ödeneğini etkilemeyecektir. Özetle, işçi çıkarılan tarihte işyerinin aktif KÇÖ’sü bulunmadığından kısa çalışma uygulaması sonlandırılmaz ve bu işyeri uzatmadan da faydalanabilir.

07.05.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM