YAZARLARIMIZ
Ebru Yılmaz Kaya
İşsizlik Sigortası Şefi
ebruyilmazkaya@gmail.comİşsizlik Ödeneği Alamayanlar Nakdi Ücret Desteği Alabilir!

Koronavirüs (COVID-19) salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması amacıyla, 7244 sayılı Kanun’da yer alan 7’nci madde ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na geçici 24’üncü madde eklenmiştir. Bu madde ile 17 Nisan 2020 tarihi itibarıyla, iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler ile 15 Mart 2020 tarihinden sonra kendi istek ve kusuru dışında iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için gerekli olan şartları taşımadığı için işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçiler, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre boyunca nakdi ücret desteğinden yararlanabilmelerinin önü açılmıştır.

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için sigortalı işsizin kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olması, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekir.  Sigortalı kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olsa dahi son 120 gün ve 600 gün prim koşulundan herhangi birini sağlamadığında işsizlik ödeneğinden yararlanamaz.

Yapılan düzenlemeler ile işsizlik ödeneği alamayanların nakdi ücret desteği alabilmeleri sağlanmıştır. İşsizlik Ödeneğinden yararlanamayan işçilerin Nakdi Ücret Desteği alabilmeleri için,

• 15 Mart 2020 tarihinden sonra, yani 16 Mart 2020 ve sonrası tarihlerde, kendi istek ve kusurları dışında iş sözleşmelerinin feshedilmesi,

• İşsizlik Ödeneğinden hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması veya son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması prim koşullarını taşımamaları nedeniyle yararlanamamaları,

 • Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamaları gerekir.

İşsizlik Ödeneğinden yararlanamayan işçiler 15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi feshi nedeniyle İŞKUR’a yapılmış İşsizlik Ödeneği başvurusu bulunup ödeneğe hak kazanamayan işsizlerin, ayrıca başvuru yapılmasına gerek bulunmaksızın Nakdi Ücret Desteği ödemeleri İŞKUR tarafından resen gerçekleştirilir. 15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi feshi nedeniyle İŞKUR’a yapılmış İşsizlik Ödeneği başvurusu bulunmayan işsizlerin, “https:// esube.iskur.gov.tr/” internet adresinden veya e-Devlet’ten İşsizlik Ödeneği başvurusunda bulunmaları yeterlidir.

Cumhurbaşkanlığı kararları gereği fesih yasağı ve nakdi ücret desteği süresi 17 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. İşsizlik ödeneği alamayanlar fesih yasağı ve nakdi ücret desteği süresinin devam ettiği tarihe kadar nakdi ücret desteği alabilirler.

16.04.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM