YAZARLARIMIZ
Ebru Yılmaz Kaya
İşsizlik Sigortası Şefi
ebruyilmazkaya@gmail.comKısa Çalışma Ödeneği Sona Eren Nakdi Ücret Desteği Alacak Mı?

Koronavirüs (COVID-19) salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla yasal düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan düzenlemelerden biri işverene fesih kısıtı getirirken aynı zamanda, işverenin iş sözleşmesini feshedemeyeceği bu dönemde işçiyi tam süreli veya kısmi süreli olarak ücretsiz izne ayırabilmesine olanak tanımış, bu kapsamda ücretsiz izne ayrılan işçinin ücretsiz izne ayrılmasını gerekçe göstererek sözleşmesini haklı nedenle feshedemeyeceğini belirlemiştir. Fesih kısıtının uygulandığı bu salgın sürecinde fiilen çalışamayan işçilerin gelir kayıplarının tazmin edilmesi amacıyla nakdi ücret desteği uygulamaya geçirilmiştir.

Nakdi Ücret Desteği uygulaması ile iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanamayan işçiler herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla fesih kısıtı uygulamasının geçerli olduğu ücretsiz izinde bulundukları süre boyunca Nakdi Ücret Desteğinden yararlanabilmelerinin önü açılmıştır. Destekten yararlanılabilmesi için işçi adına işveren başvuru yapmaktadır.

İşçinin, nakdi ücret desteği ödemesine hak kazanabilmesi için aşağıdaki şartlardan herhangi birini taşıması gerekir.

1) İşçinin 17.04.2020 tarihinden önce NÜD talep edilecek olan işyerinden işe giriş bildirgesi bulunması ve işten çıkışı yapılmaksızın hizmet akdinin devam etmesi,

2) İşçinin, 4447 sayılı kanunun geçici 28.maddesi kapsamında (27256 sayılı teşvik) bulunması gerekir.

İşçinin geçici 28.madde kapsamında olması için;

1)01.12.2020 ila 4447 sayılı geçici 10.maddesinde yer alan fesih yapılamayacak süresinin son günü arasında (17.05.2021 tarihi dahil) işe alınmış olması,

2) 2020/08. Ayda herhangi bir işyerinden verilen muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde kayıtlı olmaması,

3) İşyerinde 2019/01. İle 2020/4. Aylarda uzun vadeli sigortalı kollarından en az bildirimi yapılan aydaki sigortalı sayısına ilave olması,

4) Geçici 28. Madde kapsamında teşvik tanımlamasının SGK işveren sisteminden yapılması şartlarının birlikte gerçekleşmesi gerekir.

4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesinde düzenlenen istihdam güvencesi ile uyumlu olacak şekilde Cumhurbaşkanlığı kararları gereği nakdi ücret desteğinin süresi 17 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Bilindiği üzere, kısa çalışma ödeneğinin süresi son kez uzatılmış ve 31.03.2020 tarihinde sona ermiştir. Kısa çalışması sonlanan işçinin fesih kısıtının devam ettiği tarihe kadar yukarıda belirlenen şartları sağlaması halinde nakdi ücret desteğine hak kazanması mümkündür.

13.04.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM