YAZARLARIMIZ
Ebru Yılmaz Kaya
İşsizlik Sigortası Şefi
ebruyilmazkaya@gmail.comKÇÖ Bittikten Sonra İstifa Edenler İşsizlik Ödeneği Alabilir Mi?

Bir işçinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için ise işverenin kısa çalışma talebinin İş Müfettişince uygun bulunması ve kısa çalışma yapması uygun görülenler arasında ilgilinin isminin yer almış olması, kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla iş sözleşmesinin feshi dışında işsizlik ödeneğine hak kazanma koşullarından son üç yıl içinde 600 gün ve 120 gün hizmet akdinin sağlamış olması gerekir. Ancak Koronavirüs salgınının iş gücü piyasası üzerindeki etkisini azaltma ve işverenin daha çok işçisinin kısa çalışmadan yararlanmasını sağlamak adına yasal düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan yasal düzenlemeler ile COVID-19 gerekçesiyle kısa çalışma başvurularında kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin ödeneğe hak kazanabilmesi için son üç yılda 600 gün prim ödeme şartı 450 güne ve son 120 gün hizmet akdine tabi olma şartı 60 güne düşürülmüştür.

Yine Kısa Çalışma Ödeneğinin süresini altı aya kadar uzatmaya ve işsizlik ödeneğinden mahsup edilip edilmeyeceğini belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir. Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararları gereği, yeni koronavirüs (Covid-19) kapsamında yapılan kısa çalışma ödemelerinin tamamının işsizlik ödeneği süresinden mahsup edilmeyeceği belirtilmiş ve son kez 31.03.2021’e kadar kısa çalışma süresi uzatılmıştır.

İstifa eden işçilerin işsizlik ödeneği alamayacağı yasada belirtilmiştir. Ancak kısa çalışma bittikten sonra kısa çalışma yapan işçi kendi isteği ile işten ayrılması yani istifa etmesi durumunda işsizlik ödeneği alabilmesi istisnai bir durumdur. Bu nedenle kısa çalışma ödeneğinden yararlanan bir işçi yeni bir ödeneğe hak kazanamayacak şekilde iş sözleşmesi sona ermesi halinde (KÇÖ başlama tarihi ile işten çıkış tarihi arasındaki sürenin 600 günden az olması, fesih nedeninin 4447 sayılı Kanun kapsamında olmaması, son 120 gün koşulunun sağlanamaması gibi nedenler) işsizlik ödeneğine başvuru yapması durumunda işsizlik ödeneği alabileceklerdir.

Pandemi dönemi nedeni ile kolaylaştırılmış şartlarda hayatımıza giren kısa çalışma uygulamasında geçerli olan son üç yılda 450 gün şartı ile kısa çalışma ödeneğine hak kazanan işçilerin İSTİFA etmelerinde bu durum söz konusu değildir. KÇÖ bittikten sonra en az 600 gün prim ile kısa çalışmaya hak kazanan işçiler , KÇÖ ye ilişkin bildirgelerine istinaden herhangi bir süre kısıtı olmaksızın İSTİFA ederlerse işsizlik ödeneği alabilirler.

08.04.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM