YAZARLARIMIZ
Deniz Çalışkan
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
denizcaliskan1988@gmail.com31 Temmuz Son Sanayi Sicil Entegrasyonunu Unutma

Giriş: Bilindiği Üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından E-Devlet sistemine geçilmiş olup 31/07/2019 tarihine kadar mevcut kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak Sanayi Sicil Belgesinin E Devlet Üzerinden kayıt yapılması gerekiyor. 01/08/2019 tarihi itibari ile sadece E-Devlet üzerinden giriş yapılacağından bu tarihe kadar E-Devlet alanından giriş yapılarak mevcut firmalarınızı Belge no ile işletme getir menüsünden üzerinize kaydetmeniz gerekmektedir.

KİMLER YAPMAK ZORUNDA?

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 1 inci maddesinde sanayici tanımı yapılmaktadır. Bu düzenlemeye göre;

Bir maddenin vasıf, şekil, hassa veya terkibini,Makine, cihaz, tezgâh, alet veya diğer vasıta ve kuvvetlerin yardımı ile veya sadece el emeği ile Kısmen veya tamamen değiştirmek veya bu maddeleri işlemek suretiyle,Devamlı ve seri halinde imal veya istihsal eden yerlerle madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler,sanayi işletmesi sayılmaktadır.

Ayrıca 7033 sayılı Kanunla bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de imalatçı işletmeler kapsamına dahil edilmiş olup buna göre,Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle,Elektrik veya sair enerji istihsal eden santraller,Gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri,Bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de, sanayi işletmesi ve sanayici kapsamındadır.

6948 sayılı Kanuna göre sanayi işletmelerinde yapılan işler, sanayi işleri ve buraları işletenler sanayici olarak tanımlanmıştır.Kısacası Kapasite Raporu ve Sanayi Sicil Belgesi Olan Tüm İşletmeler E Devlet Üzerinden Sanayi Sicil Belgelerini kayıt ettirmek zorundadır.

NASIL E DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILIR

1.Adım Firma Sahibi E Devlet Şifresi İle Giriş Yapılarak

 

2.Adım Uygulamaya Girilerek

                                                         

3.Adım

4.Adım Belge No ile İşletme Getir Butonu Seçilerek (Firma Vergi Kimlik No Sanayi Sicil Belge No Elektirik Abone No)ile işlemi yap butonuna basılır firma çağrılır kayıtlı işletmelerim kısmında firmanızı görüyorsunuz entegrasyon tamamlanmıştır.

SORU CEVAP:

Soru: 31/07/2019 Tarihine Kadar Yapılmazsa Ne Olur ?

Cevap: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının aşağıdaki cezalarından bu bildirimle ilişkilendirilip kesebilir veyahut kesilmeyebilir.Ceza ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

SANAYİ SİCİL KANUNUNDA YER ALAN İDARİ PARA CEZALARI (2019)

Sanayi işletmelerinin zamanında sanayi siciline tescil ettirilmemesi   

:1.294 TL

Beyanname değişikliklerinin, kapanma ve faaliyete geçme hallerinin     
zamanında ilgili mercilere bildirilmemesi                              

:1.294 TL

Yıllık işletme cetvellerinin zamanında bildirilmemesi                  

:1.294 TL

Sanayi sicil belgesinin yetkililere ibraz edilmemesi                   

:649 TL

İstenen bilgilerin gerçeğe aykırı olarak bildirilmesi                  

:2.596 TL

Görüş:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yapılmayan bu işlemle ilgili ceza kesebilirmi kesebilir o yüzden 31/07/2019 tarihinden önce e devlet üzerinden entegrasyon yapmakta fayda görüyorum.Değerli Okurlarım yazımla ilgili yoğun ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunarım ilgili konularda benimde yardım aldığım Sanayi Teknoloji Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü 444 61 00 numaralı telefondan (1) bir tuşlayarak (15624) nolu dahiliden E Devlet Entegrasyonu ile ilgili gerekli sistem çözümleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vize Tarihiniz gelirse 01/08/2019 tarihinden sonra ilgili linkten vizenizi yapabilirsiniz. 01/08/2019 tarihinden önce dilekçe ile İl Sanayi Müdürlüklerinden vize işlemlerini yapabilirsiniz.

 https://dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr/hizmetdetay?hizmetId=0c9267d1-bc65-46c8-ae04-2b5cb5705352

25.07.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM