YAZARLARIMIZ
Deniz Çalışkan
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
denizcaliskan1988@gmail.comDAB 6 Ay Daha Uzadı Doları DAB’a Bağlarken Dikkat

1. GİRİŞ:

7/8/1989 tarihli ve 89/14391 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ile 4/9/2018 tarihli ve 30525 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan " Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (İhracat Bedelleri Hakkında) (Tebliğ No: 2018-32/48)Tebliğ ile yürürlüğe giren yasaya istinaden ihracat bedelleri 6 aylık süre ile geçerli olarak Döviz Bedellerin en az %80 oranında bedeli bir bankaya satılmadılır. Bu bedeller için bankalar tarafından Dab düzenlenip aynı döviz kuru üzerinden Dövize dönüp ihracat yapan firmaların hesaplarına geçilmekte olan yasa 6 aylık olan ibaresi 4/9/2018 tarihli ve 30525 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (İhracat Bedelleri Hakkında) (Tebliğ No: 2018-32/48)’in 13 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “6 ay” ibaresi “1 yıl” olarak değiştirilmiştir.

İhracat bedellerinin yurda getirilmesi MADDE 4 – (1) 2018-32/48 sayılı Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Tebliğ’in yürürlük süresi boyunca fiili ihracatı gerçekleştirilen işlemlere ilişkin ihracat bedellerinin yurda getirilme süresi fiili ihraç tarihinden itibaren 180 günü geçemez. 180 gün 2 azami süre olup bedellerin ithalatçının ödemesini müteakip doğrudan ve gecikmeksizin yurda getirilmesi esastır. (2) İhracat bedellerinin en az %80’i bir bankaya satılır ve ihracat bedellerini alan bankaca DAB düzenlenir. Birinci fıkrada belirtilen 180 günlük süre içerisinde kalınması şartıyla ihracat bedeli dövizlerin yurda getiriliş tarihinden sonraki bir tarihte bankaya satılması mümkündür.

Gelen Bedellerin DAB’a bağlanması Sırasında Mutlaka Dikkat Edilmesi Gekerenler:

1-Gümrük Çıkışı Yapılan Firma Ünvanı İle Gelen Bedelin Swift Mesaj Ünvanı Aynı Olmadılır.

2-Gümrük Çıkış Beyannamesi Üzerine Ödeme Şekli Kısmına Dikkat Edilmesi Gerekmektedir.

3-Ön Ödeme alınan avanslara dikkat edilmelidir dikkat edilmezse bankalara tarafından tarafından DAB’a bağlanmasında sorun yaşanabilir.

4- 5. 000,00 EURO’nun 5. 000,00 USD’nin altında kalan Bedeller DAB’a Bağlanmadan Direk Hesaba İhracat Bedeli Olarak Geçebilmektedir.

5-Doların DAB’a bağlanmasında tekrar dövize dönerken bankalar tarafından binde 1’lik komisyon alındığı unutulmamalıdır.

SONUÇ:

Dab İhracat İçin büyük kur riskinin arttığı bu günlerde İhracat yapan ve Türkiye’yi bu zor günlerde ayakta tutmaya çalışan sanayi sektörüne vurulmuş bürokrasi kilididir. İhracat bedelini DAB’ bağlamadan Kdv iade vermemekle tehit eden bir maliye söylemi yerine Ülkedeki döviz politikasını kontrol almaya çalışmanın daha farklı yöntemleri olacağı kanısındayım. İhracat yapan firmaları çalıştıkları sektörlerin esneklikleri gereği her yapılan ihracat bedellinin yurda girişinde problem yaşamaktadır. Bunu Çözmesi Gereken Siyasi merciler olduğu için söylenecek bir şey yoktur. Bu Döviz Politikasının Maliye Bakanlığı Merkez Bankası ve diğer kamu kurumları tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bütün Sorumluluğu Sanayiciden beklememek Lazım Kamunun Döviz Monipilasyonu Yapanların Peşine Düşmesi ve Bunlara Yaptırım Uygulaması Gerektiğini Söylemek Daha Doğru Olacaktır.

Kaynak: http://www. resmigazete. gov. tr/eskiler/2018/09/20180904-2. htm

http://mobil. tobb. org. tr/DuyuruResimleri/2699-1. pdf

http://www. resmigazete. gov. tr/eskiler/2019/03/20190303-5. htm

27.05.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM