YAZARLARIMIZ
Cem Çelik
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
cemcelik@atadenetim.com.trCorona Covid-19 ve KDV İadesi

Yazıma başlamadan önce Corona Virüs nedeniyle vefat eden tüm Mali Müşavir meslektaşlarıma ve tüm yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Corona Virüsü yenen yurttaşlarımıza ise, nerede kalmıştık diyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Salgın nedeniyle birçok sektör ve birçok firma önemli ekonomik sıkıntılar yaşamaktadırlar. Eskiler daha iyi bilir; ticarette sıkıntılar yaşandığında İş İnsanları hemen Mali Müşavirlerini çağırırlar ve hesaplara tekrar tekrar bakarlar. Ülkemizdeki İş İnsanlarının çoğunun Mali Müşavirine inanma düzeyi düşüktür ancak; İş İnsanılar böylesi dönemlerde komşularının Mali Müşavirlerine daha çok inanırlar. Sözün özü; İş insanlarının kendi Mali Müşavirlerine inanma oranı % 20, komşusunun Mali Müşavirine inanma oranı ise % 80’dir. Tabi ki bu oranlamada, Eğitimli ve Mali Müşavirleri ile doğru iletişim kuran İş İnsanlarımızı hariç tutmak gerekmektedir ancak; esnaf ve küçük işletmelerde durum ne yazık ki bu şekildedir.

Ticarette sıkıntı yaşayan İş İnsanları böylesi dönemlerde, Mali Müşavirlerine danışırlar çünkü; Mali Müşavirler gelişmeleri, teşvikleri, yeni düzenlemeleri vs. daha yakında takip ederler.

KDV İadesi ticarette sıkıntı yaşanan dönemlerde adeta bir can suyudur. Ticarette istediği seviyeden uzaklaşan İş İnsanları, Vergi Dairesinden alacaklı olduğu, hatta mahsup işlemlerinde kullanmayı düşündüğü KDV İadesini nakit almak için Mali Müşavirinin harekete geçmesini ister. KDV İadesi can suyu olacağından dolayı da tüm iş ve işlemlerin ivedi olarak yapılması istenir.

Hemen Yeminli Mali Müşavir Nakit İade Raporu yazılmalıdır, Teminat Mektubu temin edilmelidir, Daha Önceden içeriye verilmiş iade raporları bir an önce sonlandırılmadır vs vs.

Hâlihazırda günümüzde de aynı durumdayız. İş İnsanları Nakit veya gümrükte ödenecek vergilerine mahsup için harekete geçmiş durumdalar. Bizler de bu iş ve işlemleri yapan ve sonuçlandıran kişiler durumundayız.

Virüs Döneminde İstanbul’da Vergi Dairelerindeki Durum

Öncelikler belirtmek isterim ki, aşağıda yazılanlar tamamen benim gözlemlerim ve dairelerde görüştüğüm arkadaşların anlattıklarından ibarettir, genel bilgilerdir, teyide muhtaç bilgilerdir. Hâlihazırda Vergi Dairelerinin hemen her servisinde durum aynı olmakla birlikte KDV servisleri nöbetleşme sistemi ile çalışmaktadır. KDV servisindeki arkadaşlar haftada 1 gün işe gelmektedirler. Bazı dairelerde 2-3 haftada 1 gün işe gelenler de bulunmaktadır. Çalışan memurlar kendi mükelleflerinin dışında arkadaşlarının mükelleflerinin işlerine bakmamaktadırlar.  Bu durumdan dolayıdır ki, KDV İadesi alacak Mükellefler sadece haftanın bir günü dosya memuru ile iletişim kurabilmektedir. Çoğu Vergi Dairelerinde Müdür ve hatta Müdür Yardımcısı bulunmamaktadır. Vergi Dairelerindeki yetkili eksikliği nedeniyle başka vergi dairelerinden geçici olarak vekâleten atanan müdürler olduğu da tarafımca gözlemlenmiştir. Bazı vergi dairelerinde corona covid-19 çıkması nedeniyle bazı servislerin kapatıldığı hatta dairenin de kapatılabileceği duyumu alınmıştır, dairede çalışan arkadaşlar adına üzüntü verici ve zor bir durum söz konusudur.

Yukarıda da belirttiğim üzere İş İnsanları böylesi buhran dönemlerinde KDV İadesini can suyu olarak görmektedir. Vergi Dairesi Başkanlıklarının KDV İadelerinin mükelleflere ödenmesi konusunda acil çözümler üretmesi gerekmektedir.

Çok önemli bir Virüs salgınından geçiyoruz, Vergi Dairelerindeki durum normal değil ancak KDV İadeleri eski sistemde yürütülmeye çalışılıyor. Bu durumu İş İnsanlarımıza anlatmakta zorlanıyoruz, hatta anlatamıyoruz.

Normal bir dönemden geçmiyorsak, Vergi Daireleri de normalde yaptığı şeylerin dışına çıkmalıdır. KDV İadeleri için acil bir çözüm üretilmelidir. KDV İade Servislerinde çalışan arkadaşların çalışma saatleri azaltılmalı ancak; KDV İade ödemeleri hızlandırılmadır.

Mücbir Sebep Kapsamındaki Mükellefler

Mücbir sebep kapsamında olan sektörlerdeki mükelleflerden mal/hizmet tedarik edenlerin KDV İadeleri nasıl olacaktır. KDV İadesi talep eden mükelleflerin özet raporlarında çok fazla eksiklik çıkmaktadır, BA/BS uyumsuzluğu, KDV Beyannamesinin verilmemiş olması vs vs. KDV İadesi talep eden firmaların alt firmalarındaki bu tür eksiklikleri bulunan mükelleflerin mücbir sebep kapsamında olması sebebiyle, herhangi bir kesinti yapılmadan KDV İadesinin yapılması gerekmektedir.

Sözün özü; İade talep eden firmanın özet rapora cevabı; “bahsi geçen firma mücbir sebep kapsamında olduğundan dolayı KDV Beyannamesini, Muhtasar Beyannamesini, BA/BS bildirimini vermemiştir.” şeklinde olmalı ve kabul edilmelidir. Bu konuda da Sayın Bakanlığımızın bir an önce gerekli düzenlemeleri yapmasına ihtiyaç vardır.

KDV İadesi talep eden mükellefler, Mali Müşavirlerine haklı bir baskı yapmaktadır. Her bir kuruşun önemli olduğu, işletmesini yaşatmak için her şeyini seferber etmekte olan İş İnsanlarının bu haklı talepleri, işleyişteki çaresizlik sebebiyle Mali Müşavirleri zor durumda bırakmaktadır.

SONUÇ

Normal bir dönemden geçmediğimiz bu günlerde, KDV İade sürecinin aynı normal yollar ile devam etmesi, hayatın olağan akışına aykırıdır. KDV İade Servislerinde çalışan arkadaşların çalışma saatleri azaltılmalı ancak; KDV İade ödemeleri hızlandırılmadır. Sayın Bakanlığımız ve özelde İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığımız eğer bir kolay çözüm yolu üretmezler ise, mükellefler ve biz meslek mensupları çok daha büyük sıkıntılar yaşayacağız.

Bakınız, Yeminli Mali Müşavir Bülent AK’ın yazmış olduğu “Corona Günlerinde İhracatta KDV İadesini Nasıl Alırsınız?” yazısı, somut bazı çözüm önerileri içermektedir. http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/bulentak/007/

17.04.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM